Mit rontok el? Matek, algebra, kiemelés


A feladat egyszerűsíteni a kifejezést:


( 32a * (a - 5) ) / ( 24a^2 * (5 - a) )


A számlálóban is és a nevezőben is szorzótényezőként szerepel az (a - 5) csak eltérő előjellel. Kiemel a nevezőből a -1 -et, vagyis:


( 24a^2 * (5 - a) ) / (-1) = -24a^2 * (5 - a)


A negatív előjelet beviszem a zárójel elé majd felbontom a zárójelet, így végül az eredmény:


24a^2 * (-5 + a), így az egész tört már egyszerűsíthető (a - 5) -el, és a levezetés végén az jön ki hogy 4/(3a) de a megoldókulcs szerint az eredmény -4/(3a)


Mozaik Kiadó, Sokszínű matematika, 9. osztály


Szóval mit rontok el?


Köszönöm, üdv


2013. aug. 5. 14:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Ott rontod el, hogy önkényesen nem változtathatod meg csak a nevező értékét, mert akkor más lesz az egész tört értéke. Ha beszorzod a nevezőt, akkor a számlálót is be kell, így az egész tört kap egy negatív előjelet, és ezt látod a megoldókulcsban is.

2013. aug. 5. 15:25
 2/3 anonim ***** válasza:

[32a(a-5)] / [24a²(5-a)]


Egyszerűsítünk 8a-val:


[4(a-5)] / [3a(5-a)]


3a(5-a) átírható így:

3a*(a-5)*(-1) = -3a(a-5)


[4(a-5)] / [-3a(a-5)] = 4/(-3a) = -4/3a

2013. aug. 5. 15:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Éééééééééééértem már, nagyon köszönöm, üdv
2013. aug. 5. 15:40