Milyen logikai / algebrai módon bizonyítható be, hogy az euler/exponenciális szám, ami tkp. faktoriálisok reciprokainak összege valóban önmagát fogja deriválni?

2013. júl. 30. 13:19
 1/5 anonim ***** válasza:

Pl. a deriválás definíciója alapján, vagy geometriailag.

A faktoriális dolog meg egyszerűen csak azért van, mert az a Taylor sora, de elég sok fv.-t Taylor sorba lehet fejteni.

2013. júl. 30. 16:02
 2/5 A kérdező kommentje:

Felfogom hogy a faktoriálisok reciprokainak az összege egy olyan szám lesz amely "saját magát deriválja", de nem értem a kapcsolatot a kettő között... Miért van így?


Olyan ez mintha nem tudnám hogy (a+b)*(a+b) nél minden tagot minden taggal be kell szorozni (mint kispisis koromban) , és (a+b)^2=a^2 + b^2 + 2*a*b -re mint valami elvont , transzcendens , megmagyarázhatatlan egyenlőségként tekintenék...

2013. júl. 30. 16:45
 3/5 A kérdező kommentje:
Geometriailag is és a deriválás definiciója alapján is akár...
2013. júl. 30. 16:47
 4/5 anonim ***** válasza:

deriválás definíciójával:


d/dx(e^x)=lim{[e^(x+h)-e^x]/h} ahol h tart 0-hoz.


Ennek az a vége, hogy e^x.

2013. júl. 30. 17:00
 5/5 BKRS ***** válasza:

Itt a lim azt fogja jelenteni, hogy h az 0-hoz tart.


d/dx(e^x)=lim{[e^(x+h)-e^x]/h} =


Akkor most egy kis Jaték a Betükkel:


= lim{[e^x*e^h-e^x]/h} =

=lim{e^x(e^h -1)/h} =

=e^x * lim{(e^h -1)/h} =

=e^x * lim{([(1+h)^(1/h)]^h -1)/h} =

=e^x * lim{(1+ h -1)/h} =

=e^x


És akkor itt csak annyit kellett tudnod, hogy

(1+1/n)^n az e-hez tart, illetve ha x végtelenhez tart, akkor

(1+ 1/x)^x az is e-hez tart

vagyis reiprokokkal

(1+h)^(1/h) az e-hez tart.

2013. júl. 30. 18:08