Egy exponenciális egyenletben szorzattá lehet alakítani egy számot?

pl, ha az egyik oldalon csak 810 van, akkor az felírható 90x9 ként, hogy utána 3 hatványaként felírjam?

2013. ápr. 17. 19:52
1 2
 1/11 BKRS ***** válasza:

Akkor már érdemesebb esetleg úgy felírni,

hogy 10*3^4

2013. ápr. 17. 20:01
 2/11 A kérdező kommentje:
vagy a 810-et, hogyan írom fel 3-as alapú hatványként?
2013. ápr. 17. 20:01
 3/11 A kérdező kommentje:
Itt az egész: 9^x+1 + 3^x+2 = 80
2013. ápr. 17. 20:02
 4/11 A kérdező kommentje:

a dolgozatban én is így írtam fel.. kijött az, hogy 3^2(x+1)(x+2) = 10. 3^4

és innen nem tudtam tovább csinálni.. 0 pont...

2013. ápr. 17. 20:03
 5/11 A kérdező kommentje:
a jobboldali tagot elírtam: 10 x 3^4
2013. ápr. 17. 20:04
 6/11 anonim ***** válasza:
Ilyen nehézhez csak [link] ért.
2013. ápr. 17. 20:52
 7/11 A kérdező kommentje:

Itenem... nem 80 a vége, elírtam azt is -.-"

szóval, mégegyszer az egész:


9^x+1 + 3^x+2 = 810

2013. ápr. 17. 21:12
 8/11 A kérdező kommentje:
Valaki oldja meg ezt a feladatot, aki látja ezt a kérdést kérem! Ez a program nem ad nekem elegendő választ, meg jól beírni sem lehet. :S
2013. ápr. 17. 21:16
 9/11 bongolo ***** válasza:

Zárójelbe kell tenni, hogy egyértelmű legyen, mi van a kitevőben:

9^(x+1) + 3^(x+2) = 810

9·9^x + 3²·3^x = 9·90

9^x + 3^x = 90

3^(2x) + 3^x = 90

3^x·(3^x + 1) = 9·10 = 9·(9+1)

3^x = 9

x = 2


Vagy a közepétől máshogy, ha nem ugrik be ez a trükk:


9^x + 3^x = 90

(3^x)² + 3^x = 90


Legyen z = 3^x:


z² + z - 90 = 0

A megoldóképletből:

z₁₂ = (-1 ±√(1+4·90))/2

z₁ = (-1 + 19)/2 = 9

z₂ = (-1 - 19)/2 = -10


Visszatérve x-re:

a) 3^x = 9       →       x = 2

b) 3^x = -10, ennek nincs megoldása.

2013. ápr. 18. 00:01
 10/11 BKRS ***** válasza:

9^(x+1) + 3^(x+2) = 810

Na itt az lenne a lényeg, hogy 9=3²

vagyis itt majd egy másodfokú egyenletet kell megoldanod valójában, az egyik tagból 3^xjellegű dolog lesz, a másikból meg (3^x)^2 jellegű, az egyik a másik négyzete, vagyis másodfokú egyenletet fog kelleni megoldanod.


átalakítva:

3^(2x+2) + 3^(x+2) = 810

9*(3^x)^2 + 9*(3^x) - 810 = 0


Ezt lehet egyszerűsíteni, de akár innen is számíthatod másodfokú megoldóképlettel:

3^x = (-9 ± √(81-4*9*810) )/18 = (-1 ±19)/2

Vagy ha inkább a szorzattá írást szereted:

9*(3^x - 9)(3^x + 10) = 0


negatív szám nyilván nem lehet a 3^x vagyis csak a pozitív gyök az érdekes:

3^x=9

vagyis x=2.

2013. ápr. 18. 16:55
1 2