Matekosok? (Exponenciális egyenletek)


1., 3^x - 3^(x-2) = 24

2., 3^x + 3^(x+1) + 3^(x+2) + 3^(x+3) = 40/3

3., 10×2^x - 4^x =16

4., 9^(x+1) - 4×3^x - 69 = 0



2013. márc. 17. 09:20
 1/4 anonim ***** válasza:

1.) 3ˣ - 3ˣ⁻² = 24

3ˣ - 3ˣ * 1/9 = 24

3ˣ (1 - 1/9) = 24

3ˣ = 27

log(3)3ˣ = log(3)27

x = 3

2013. márc. 17. 09:51
 2/4 anonim ***** válasza:

3ˣ + 3ˣ⁺¹ + 3ˣ⁺² + 3ˣ⁺³ = 40/3

3ˣ + 3*3ˣ + 9*3ˣ + 27*3ˣ = 40/3

40*3ˣ = 40/3

3ˣ = 1/3

3ˣ = 3⁻¹


log(3)3ˣ = log(3)3⁻¹

x = -1

2013. márc. 17. 09:55
 3/4 anonim ***** válasza:

10*2ˣ - 4ˣ = 16

10*2ˣ - (2ˣ)² = 16


Legyen 2ˣ = a

-a² + 10a - 16 = 0

a² - 10a + 16 = 0


a1 = 8

2ˣ = 2³

log(2)2ˣ = log(2)2³

x = 3


a2 = 2

2ˣ = 2¹

log(2)2ˣ = log(2)2¹

x = 1

2013. márc. 17. 10:00
 4/4 anonim ***** válasza:

9ˣ⁺¹ - 4*3ˣ - 69 = 0

9ˣ*9 - 4*3ˣ - 69 = 0

(3ˣ)²*9 - 4*3ˣ - 69 = 0

Legyen 3ˣ = a


9a² - 4a - 69 = 0


a1 = 3

3ˣ = 3

3ˣ = 3¹

log(3)3ˣ = log(3)3¹

x = 1


a2 = -23/9

Ez nem megoldás, mert pozitív szám bármely hatványa nagyobb, mint 0.

2013. márc. 17. 10:06