Matek exponenciális egyenletek?


Sziasztok,ebben az egyenletben kénék segítséget:

[link]


Tudom,hogy minden szám 0,hatványa 1. De itt mégsem jön ki,gondolom azért,mert a hatvány alapban is van egy ismeretlen. Mégis,hogy kezdjek hozzá?


A válaszokat előre is köszönöm!:)



2012. nov. 19. 21:02
 1/3 anonim ***** válasza:

Első lépés kikötés.


A gyök alatt nem állhat negatív szám.

x^2+x-5=0 egyenlet megoldásai:


x1=-2,79

x2=1,17


Vagyis akkor lesz a gyök értelmes, ha

x<-2,79 vagy x>1,17



2 eset van.


I. A kitevő 0.

x=3/4 vagy x=-3/4

Ezek egyike se jó, mert nincs az értelmezési tartományban.


II. A hatványalap 1.

Mert 1-nek minden hatványa 1.

x^2+x-5=1


x^2+x-6=0


Amiből:

x=2, x=-3


Mindkét megoldás jó.


Még szóba jöhetne az, hogy (-1)^n=1, de a gyök miatt a hatványalap nem lehet negatív. Emiatt csak ez a két eset jöhetett szóba.

2012. nov. 19. 21:08
 2/3 rémuralom ***** válasza:

Minden szám nulladik hatványa 1, de az 1 nem csak úgy jöhet ki, ha valamit nulladikra emelünk. Hanem úgy is, ha az alap 1, mert 1-nek minden hatványa 1.


Tehát kétfelé kell elindulnod. Először is, lehet a kitevő 0, tehát 4|x|-3=0, ebből x=0,75 vagy x=-0,75. Egyik sem megoldás, mert az alapba behelyettesítve őket negatív szám lesz a gyök alatt.


Marad a másik út: sqrt(x^2+x-5)=1. Négyzetre emeled és nullára redukálod: x^2+x-6=0, ebből x=2 és x=-3. Mivel az alap 1, teljesen mindegy, mi a kitevő, az eredmény így is, úgy is 1 lesz, tehát behelyettesíteni sem kell.

2012. nov. 19. 21:12
 3/3 A kérdező kommentje:
Tökéletesen érthető,köszi mindkettőtöknek! Ahhoz képest hogy emelt feladatként volt írva,nem is olyan nehéz.
2012. nov. 19. 21:34