#exponecialis
2013. márc. 11. 23:51
1/1 bongolo válasza:
64·(3^x)² - 84·3^x·4^x + 27·(4^x)² = 0
Jó lenne szorzattá alakítani a bal oldalt:
(a·3^x - b·4^x)(c·3^x - d·4^x)
ac = 64
bd = 27
ad+bc = 84
b és d bizonyára 3 és 9 (vagy 1 és 27)
9a+3c = 84 → 3a+c = 28
ac = 64 → a(28-3a) = 64 → a=4 (vagy a=16/3)
Mázlink van, a szorzat ki is jött így:
(4·3^x - 3·4^x)(16·3^x - 9·4^x) = 0
Bármelyik tag 0 lehet:
a)
4·3^x = 3·4^x
(3/4)^x = 3/4
x = 1
b)
16·3^x = 9·4^x
(3/4)^x = 9/16
x = 2