#exponecialis
2013. márc. 11. 23:51
 1/1 bongolo ***** válasza:

64·(3^x)² - 84·3^x·4^x + 27·(4^x)² = 0


Jó lenne szorzattá alakítani a bal oldalt:


(a·3^x - b·4^x)(c·3^x - d·4^x)

ac = 64

bd = 27

ad+bc = 84


b és d bizonyára 3 és 9 (vagy 1 és 27)

9a+3c = 84 → 3a+c = 28

ac = 64    →     a(28-3a) = 64     →     a=4 (vagy a=16/3)


Mázlink van, a szorzat ki is jött így:

(4·3^x - 3·4^x)(16·3^x - 9·4^x) = 0


Bármelyik tag 0 lehet:


a)

4·3^x = 3·4^x

(3/4)^x = 3/4

x = 1


b)

16·3^x = 9·4^x

(3/4)^x = 9/16

x = 2

2013. márc. 12. 00:27