Negyedfokú egyenlet megoldását el tudná valaki részletesen és érthetően magyarázni?


Érthetőbben és követhetőbben mint a wikipédia (nem baj ha hosszabb)..

Vagy pedig valami gyorsabb és egyszerűbb megoldási metódust...


2013. júl. 28. 14:05
 1/7 anonim ***** válasza:

"valami gyorsabb és egyszerűbb megoldási metódust..." csak a konkrét feladat ismeretében lehet esetleg találni.

Ha kiírod a feladatot megnézzük.

2013. júl. 28. 14:34
 2/7 anonim ***** válasza:
Tschirnhaus féle transzformáció körül keregélj.
2013. júl. 28. 16:43
 3/7 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb megoldás: Numerikus módszerek.
2013. júl. 28. 16:43
 4/7 A kérdező kommentje:

Olyanokra gondolok mint pl itt gyakorikérdéseken is volt hogy valaki nevezetes azonosságok sorozatával (x-A)(^2+Bx+C)=0 alakra hozva oldott meg egy harmadfokút.. A wolfram alpha sem a cardano képlettel dolgozik harmadfokú esetén, hanem x+([lambda]/x) helyettesítéssel..

Vannak -e negyedfokúra hasonló módszerek?


Tschirnhaus transzfórmációnak mindjárt utánanézek, hátha ez ilyen.

2013. júl. 28. 16:56
 5/7 A kérdező kommentje:

(x-A)(x^2+Bx+C)=0


bocsi elírtam...

2013. júl. 28. 16:57
 6/7 anonim ***** válasza:

Tiszta, harmadfokú, negyedfokú egyenlet általános megoldóképlete megkreálásának az alapötlete, hogy visszatranszformáljuk először hiányos, majd 1-el alacsonyabb fokú egyenletre, különböző helyettesítésekkel.


Ha jól vettem ki, neked az a problémád, hogy ezek a helyettesítések/szorzattá alakítások honnan vannak.


Harmadfokú egyenleteknél teljes köbbé kell alakítani, és azok a helyettesítések, melyek a wikin vannak, a teljes köb konstans tagjai.

Meglehetősen hosszas, bonyolult levezetés ez, könnyű hibázási lehetőséggel.


A negyedfokú egyenlet is ilyen helyettesítésekkel alakítható vissza, azaz teljes negyedik hatvánnyá kell alakítani, ebből lesz 4 helyettesítés, és kapsz egy hiányos negyedfokút, amit szorzattá lehet alakítani.


De itt több oldal levezetésről van szó, a gyakorlatban használhatalan.


Legjobb, ha van konkrét példád, és azt már egyszerűbb megoldani, mint általános megoldóképltekkel kínlódni...

2013. júl. 28. 17:24
 7/7 A kérdező kommentje:

A harmadfokút értem keresztbe-hosszába.


ami nem tiszta még a 4edfokúnál az az hogy ez hogy jön ki:


[link]


ebből: X^4=(y_1+y_2+y_3)^4

2013. aug. 2. 22:46