Megtudnátok nekem oldani az alábbi feladatokat részletesen elmagyarázva?


1. Hány különböző négyjegyű számot lehet képezni az 1, 3, 5, 7 számokból, ha

a) a számjegyek nem ismétlődhetnek, illetve

b) a számjegyek ismétlődhetnek?


3. Egy földterület nagysága 2,4 hektár. Mekkorák ennek a téglalap alakú

földterületnek az oldalai az 1:15000 léptékű térképen, ha az oldalak aránya

3:5 ?


4. Egy szimmetrikus trapéz területe 6m2, a két párhuzamos oldal hosszúsága

5m, illetve 3 m. Mekkorák a trapéz szárai és szögei?


5. Egy derékszögű háromszög átfogójához tartozó magassága az átfogót egy 4 cm-es

és egy 12 cm-es szakaszra bontja. Mekkorák a háromszög befogói és szögei?

7. Hegy tetején levő 32 méter magas emlékoszlop a völgyből 2°15’-nyi szög

alatt látszik, maga a hegy pedig 24° 15’ szög alatt. Milyen magas a hegy?


8. Az ABC háromszög B csúcsából induló egyenes az AC oldalt D pontban

metszi.

Az így keletkező CDBĐ = ABCĐ . Tudjuk továbbá, hogy AD = 7 cm,

DC = 9 cm. Mekkora a BC szakasz?



Válaszotokat előre is köszönöm.



2013. júl. 25. 16:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Az első:


a) Első számjegynek 4-ből választhatsz. Mivel nem tesszük vissza, a 2. számjegyet már csak 3-ból választhatod ki, a 3. számjegyet a maradék kettőből, az utolsónál már csak egy marad. Így a válasz: 4*3*2*1


b) itt mindig négyből választhatsz, mert visszatesszük, így 4*4*4*4 vagy 4 a negyediken

2013. júl. 25. 21:44
 2/6 Tom Benko ***** válasza:
A hektárt átváltod négyzetméterre. Az oldalak 3:5 aránya azt jelenti, hogy az oldalak hossza egy értéknek 3 illetve 5-szöröse. Innen megvannak az oldalak, egy osztással megvan a térképi méret.
2013. júl. 26. 10:26
 3/6 anonim ***** válasza:

Trapéz területe: (alap+alap) x magasság / 2

(5+3) X m / 2 = 6

4 X m = 6

m= 1,5

A szár egy derékszögű háromszög átfogója, amely befogói 1,5 és 1. Pitagorasszal 2,25 + 1 = 3,25 tehát gyök3.25 a szár

Tg alfa = 1,5

2013. júl. 26. 11:28
 4/6 anonim ***** válasza:

5.

Ehhez kell egy kicsit rajzolni. Kockás füzetben rajzolj egy háromszöget, aminek az átfogója vízszintesen legyen 4+12 egység, a magassága kicsit kevesebb mint 7. A baloldali csúcs legyen A, a jobboldali B, a harmadik C, a magasság talppontja M. Be kell látni, hogy AMC és MBC háromszögek hasonlók. Ehhez MBC és ABC hasonlóságára van szükség. Mindegyik derékszögű, és közös szögük a B-ben lévő béta, tehát hasonlóak. Ezért A-ban lévő alfa szög megegyezik a magasság és BC oldal bezárt szögével (ez is alfa), ezért a magasság és AC oldal bezárt szöge megegyezik bétával, mert alfa + béta = 90 fok. AMC és MBC háromszögeknek a szögei egyenlőek, tehát hasonló a két háromszög. AM (4 egység) úgy aránylik m-hez mint m MB-hez (12 egység), tehát 4/m = m/12, felszorzunk a nevezőkkel, 48 = m2, vagyis m = gyök48. Pitagorasz-tétel: 16 + 48 = 64, tehát AC 8 egység, 144 + 48 = 192, tehát BC gyök192 = 2 gyök48. Nézzük AMC háromszöget. Ha a magasságra tükröznénk, akkor szabályos háromszöget kapnánk, mert az átfogó kétszerese a befogónak, ezért alfa = 60fok, béta pedig 30fok.

2013. júl. 26. 11:59
 5/6 anonim ***** válasza:
A 8-nak nincs értelme.
2013. júl. 26. 12:03
 6/6 anonim ***** válasza:

8-as:


Igazából az a oldalt keressük, a b oldal 16. Az ABC háromszögben és a BCD háromszögben van két közös szög, a béta és a gamma. Ezért hasonlóak.

Így a megfelelő oldalak aránya megyegyezik.

ABC háromszögben: 16/a ('felül' a bétával szemközti oldal)

egyenlő a/9 a BCD háromszögre (!itt is a bétával szemközti szög a számláló!).


Szóval: 16/a=a/9 egyenletecske jön ki. Ebből

a négyzet= 16*9

a négyzet= 144

a pedig gyök 144, ami 12. (negatív érték nem lehet egy háromszög oldala)


BC oldal tehát 12 cm.

2013. júl. 26. 14:41