Mekkorák a háromszög befogói és a derékszög szögfelezőjének hossza? DeeDee **********

Találtam egy érdekes feladatot. Adott egy derékszögű háromszög átfogója és a derékszög szögfelezőjének beesési szöge (a szögfelező és az átfogó metszésének kisebbik szöge: φ < 90°).

2013. júl. 25. 15:18
 1/2 anonim ***** válasza:

A befogók egyszerű trigonometriával számíthatók, legyenek ezek a és b, az átfogó pedig c, ezzel:


a=c*cos(135°-φ);

b=c*sin(135°-φ);



A szögfelező hosszának számításához áttérünk az x-y Descartes féle koordinátarendszerre, az x tengely essen egybe a b oldallal, az origó pedig a derékszög csúcspontja, ekkor;


A szögfelező egyenlete: Ys=x.


Az átfogó egyenlete:


Yá=a-(a/b)*x=c*cos(135°-φ)-x*ctg(135°-φ)


A kettő egyenlőségéből a metszéspont koordinátái:


Xm=Ym=

=c*[sin(135°-φ)]*[cos(135°-φ)]/{sin(135°-φ)+cos(135°-φ)}


Ebből Phitagoras tétellel a szögfelező hossza:

(legyen ez r):


r=[sqrt(2)/2]*c*sin(270°-2φ)/[sin(135°-φ)+cos(135°-φ)]


Pl. ha a derékszögű háromszög egyenlőszárú (a=b) és φ=90° ezt ugyan a feladatkiirás nem engedi meg de vissza kell kapnunk, hogy c=1 esetén 1/2.

Erről behelyettesítéssel meg is győződhetünk, valóban annyi.

2013. júl. 25. 22:37
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, nagyon tanulságos volt számomra.

Természetesen én is nekiálltam a megoldásnak, de jókora kitérővel jutottam a végére.

Az általad leírt - a legegyszerűbb - megoldás nem ugrott be. :-)

Lehet, hogy csak a meleg volt az oka a 'sakkvakságnak'. :-)


A kócos szöveget érdemes megfésülni, sokkal szebb lesz a végén.


A (135° - φ) szinusza és koszinusza

sin(135° - φ) = (√2/2)(sinφ - cosφ)

cos(135° - φ) = (√2/2)(sinφ + cosφ)


Így a rövidebb befogó

a = (c/√2)*(sinγ - cosγ)

a hosszabbik

b = (c/√2)*(sinγ + cosγ)


Ami a szögfelező hosszát illeti.

A két oldal és a köztük levő szög ismeretében a szögfelezőt sokkal egyszerűbben is ki lehet számolni.


f = [2ab/(a + b)]*cos(γ/2)

A

γ/2 = 45°

behelyettesítése után

f = ab√2/(a + b)


Az oldalak ismeretében

a*b = (c²/2)(sin²γ - cos²γ)

a*b = -(c²/2)*cos2γ

a + b = c√2*sinγ

Ezekkel

f = - (c/2)*(cos2γ/sinγ)


DeeDee

**********

2013. júl. 26. 20:24