Ezt a feladatot hogyan kell megoldani?


Sziasztok!


1. Egy ABC háromszögben a B csúcsból húzva rajzolunk egy vonalat, ami elfelezi a b oldalt. A b oldalon lévő vonal vége lesz a D pont. A D pont a b oldalt 7 és 9 cm-re osztja.

Mekkora a c oldal?

Milyen aránya van a BD és BC szakasznak?


2. Egy P ponttal elfelezzük az egyik oldalát a háromszögnek 3:5 arányban. A p pontból párhuzamos vonalakat húzunk a b és c oldalra. Milyen arány figyelhető meg a parallelogramma és az eredeti háromszög között?


Mindenképpen rajzot (is) írjatok a válaszba!

Előre is köszönöm!


2013. júl. 22. 13:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
most elfelezi, vagy az adott arányban osztja?
2013. júl. 22. 15:05
 2/11 BKRS ***** válasza:
Kéne ide a feladatok pontos szövege, szerintem néhány fontos adatot kihagytál.
2013. júl. 22. 16:34
 3/11 A kérdező kommentje:
Angolról fordítottam, felrakhatom az eredeti szöveget..
2013. júl. 22. 19:25
 4/11 bongolo ***** válasza:

Az 1.-nél írd le az eredeti angol szöveget.


2.

Rajzolj egy ABC háromszöget, a BC oldalon egy P ponttal, hogy a BP:PC arány 3:5 legyen. A P-ben húzott párhuzamosak az AC oldalt Q, az AB oldalt pedig R pontban metszik. A keresett parallelogramma: PQAR.

A kis háromszögek hasonlóak a nagyhoz: RBP hasonló ABC-hez, mert két oldaluk közös, a harmadikak pedig párhuzamosak. Mivel a BP:BC arány 3:8, ezért a többi oldalpár aránya is ennyi. A területek aránya az oldalak arányának a négyzete, tehát 9:64.

Hasonlóan QPC is hasonló ABC-hez. Az oldalak aránya: CP:CB = 5:8, ezért a területek aránya 25:64.


A parallelogramma területe úgy jön ki, hogy a nagy háromszög területéből (T) kivonjuk az RBP és QPC területeit:

T - (9T/64 + 25T/64) = T·(64-34)/64


Szóval a területek aránya 30/64.

2013. júl. 22. 23:20
 5/11 A kérdező kommentje:
2013. júl. 23. 15:23
 6/11 bongolo ***** válasza:

1,

Tehát a β szögre való utalás maradt ki a magyar szövegben.


Értelemszerűen a szöveg szerinti β szög (a D pontnál) megegyezik a B csúcsnál lévő szöggel.

[link]

(A szögek számszerű értékét ne vedd komolyan az ábráról... de nagyjából olyanok)

Mivel az ABC és az ADB háromszögek α és β szögei megegyeznek, ezért a harmadik szög is egyforma és a két háromszög hasonló. A c=AB oldallal van párban a kis háromszög AD oldala, az AC oldallal pedig a kis háromszög AB oldala. (Azt figyeljed, hogy melyik szögek azonosak, a hozzájuk tartozó csúcsok lesznek párban. Tehát pl. a β és β₁ szögek azonosak, ezért a B csúcs párja a D csúcs. Az A csúcs párja persze önmaga. Így az AB oldal párja az AD oldal lesz.)

Vagyis felírhatjuk ezt az arányosságot:

AB/AD = AC/AB

vagyis

c/7 = (7+9)/c

vagy

c/9 = (7+9)/c

hiszen nincs megadva, hogy a D pont melyik oldalán van a 7 centi, lehet fordítva is, mint ahogy rajzoltam.


Ezekből az egyenletekből kijönnek c lehetséges értékei.


A nagy háromszög BC oldalának párja a kis háromszögben a DB oldal, ezért BD/BC = ugyanaz az arány, mint az előbb, vagyis c/7 vagy c/9. Miután c kijött, már ezt is ki tudod számolni.

2013. júl. 25. 13:49
 7/11 anonim ***** válasza:

Kedves bongolo!


"Értelemszerűen a szöveg szerinti β szög (a D pontnál) megegyezik a B csúcsnál lévő szöggel."

Hiányos angol tudásom lehet az oka, de az idézett kijelentést nem tudtam kihámozni az eredeti szövegből.

Megtennéd, hogy közreadsz egy autentikus fordítást?


DeeDee

**********

2013. júl. 26. 19:44
 8/11 anonim ***** válasza:

ha nem egyezne meg akkor deltának nevezték volna, nem bétának

valóban nincs leírva h ugyanaz a szög de ha nem a B csúcsnál lévőre akarnak utalni, akkor akár alfa is lehetne

2013. júl. 26. 19:56
 9/11 bongolo ***** válasza:
DeeDee, nem hiányos az angol tudásod, nincs benne, csak a szokásos nevezéktan feltételezése nélkül nem tudtam értelmes feladatot kihámozni nelőle. Az "értelemszerűen" helyett valami más szót kellett volna írnom, de nem jut jobb az eszembe... Talán "az elnevezések szokásos szabálya szerint feltételezhető, hogy" vagy hasonló szöveg jobb lett volna.
2013. júl. 26. 19:58
 10/11 anonim ***** válasza:

Ok bongolo, igazad van, ugyanis másképp határozatlan lenne a feladat.


DeeDee

*******

2013. júl. 26. 22:12
1 2