Ezt a feladatot hogy kell értelmezni? (matek)


"Adja meg a 150 és 95 legnagyobb közös osztójának és a legkisebb közös többszörösének a szorzatát, valamint a 95 kettes számrendszerbeli alakját!"


Tehát, ha megvan a legnagyobb közös osztó (5), és a legkisebb közös többszörös(2850), akkor azokat kell összeszorozni?


És a 95-nek hogy kell kiszámolni a kettes számrendszerbeli alakját?



2013. jún. 29. 13:15
 1/3 anonim ***** válasza:

1) 150 és 95 legnagyobb közös osztójának és a legkisebb közös többszörösének a szorzatát

150 prímtényezőkre felbontva: 2*3*5*5

95 prímtényezőkre felbontva: 5*19

(150; 95) = 5

[150; 95] = 2*3*5*5*19


5*2850 = 14250


95 kettes számrendszerben:

95:2 = 47 (maradt az 1)

47:2 = 23 (maradt az 1)

23:2 = 11 (maradt az 1)

11:2 = 5 (maradt az 1)

5:2 = 2 (maradt az 1)

2:2 = 1 (maradt a 0)

Ezt visszafelé elolvasva: 1011111

2013. jún. 29. 13:33
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Sokat segítettél. :)
2013. jún. 29. 14:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Annyit az első feladathoz, hogy a lkkt és a lnko szorzata egyenlő a két eredeti szám szorzatával.

(A módszer alapján könnyen igazolható.)

Így kapásból 150*95=14250.

2013. jún. 30. 14:22