Hogy kell levezetni ennek az egyenletnek megoldását?

2^x + x = 5
2013. jún. 14. 19:05
 1/7 rémuralom ***** válasza:
Mindkét oldalból kivonsz x-et, onnan pedig grafikusan.
2013. jún. 14. 19:17
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy ez a grafikus megoldás a kérdezőt boldogítja:

[link]

2013. jún. 14. 19:28
 3/7 rémuralom ***** válasza:
Ó, valóban, nem gondoltam át, csak hasonlóval találkoztam egyszer, és annak gyönyörű egész megoldása volt. Akkor bocsánat.
2013. jún. 14. 19:29
 4/7 anonim ***** válasza:

Az ilyen tipusú egyenleteket ún. nemlineáris egyenletnek mondjuk.

Megoldásuk numerikus módszerekkel lehetséges, ilyen sok van, pl. intervallum felezési-módszer, húrmódszer, Bunyakovszkij-eljárás, stb.


Nem tudom, milyen szinten állsz ezekkel, legegyszerűbb talán az intervallum felezési-módszer.


0-ra redukáljuk az egyenltet:


2^x + x - 5 = 0


Azt látjuk hogy a megoldás 2 körül van, erről behelyettesítéssel meggyőződünk, legyen tehát x1=2.


Az egész egyenlet bal oldalát jelölje f(x):


f(x1=2)=1


Most látjuk, hogy x értékét csökkentenünk kell, legyen x2=1.5:


f(x2=1.5)=-0.67


Most az x1 és x2 közötti különbséget felezzük, és a közé eső számmal próbálkozunk (innen az eljárás neve):


Ez: x3=1.75:


f(x3=1.75)=0.11


Most látjuk, hogy csökkenteni kell x értékét, a módszer elve alapján x4 épp 1.5 és 1.75 közötti érték (ha úgy tetszik számtani átlaga):


x4=1.625


f(x4=1.625)=-0.29


Hasonlóképp, addig ismételjük az eljárást, amig a tetszőleges pontosságot el nem érjük:


f(x5=1.6875)=-0.09

f(x6=1.71875)=0.01

f(x7=1.7031)=-0.04


Látható, hogy az eljárás hosszadalmas, sok számolást igényel, az utolsó két közelítésre most lineáris interpolációt alkalmazunk:


Kiszámítjuk f(x7)-f(x6) különbséget, ez = 0.05.


Utána az x6-x7 különbséget, ez: 0.01565.


Ez utóbbi értéket most 5 felé kell osztanunk, ez az érték:


0.00313


Majd ezzel az értékkel csökkentem x6-ot:


X=x6-0.00313=1.71562


Tehát a megoldás, 5 tizedesjegy pontossággal:


X=1.71562

2013. jún. 14. 20:27
 5/7 anonim ***** válasza:

tegyük fel hogy csak elírtad és az x^2 + x = 5

na akkor

x^2 + x = 5 /-5

x^2 + x - 5 = 0

és erre fel lehet írni a másodfokú képletet, ami:

( -b+-sqrt(b^2 - 4ab ) ) / 2*a

vagyis

(-1 +- sqrt( 1 - 4*1*5 ) ) / 2

de mivel a diszkrimináns negatív ( a b^2 - 4ab ( azért negatív mert 1 - 20 az -19 ) ) ezért nincsen megoldása. :)

2013. jún. 14. 21:44
 6/7 anonim ***** válasza:

Vagy pl. Taylor sorfejtéssel is közelíthető, pl. 2^x-et 1.5 körüli sorba fejtve:

2^x~=2.828+1.96x+0.678x^2+x=5


Így az eredeti egyenlet az x irányban 1.5-el eltolt koordinátarendszerben:


0.678x^2+2.96-0.67=0.


Megoldásai: x1*=0.2157; és x2*=-4.58.


Így X=1.5+x1*=1.7157.


(A másik X=-3.08, de ellentmondás!).


Tehát ezzel a módszerrel x=1.7157.

Látható, hogy az eltérés csak 1 tízezred, ez a polinommal való közelítés hibája.

2013. jún. 14. 22:10
 7/7 BKRS ***** válasza:

2^(e-1) + e-1 = 5,0

Amúgy numerikuson kívül más megoldás nemigen van.

Ha mondjuk pont érintő lenne az x-5 egyenes az jó lenne.

Vagy ha 2^x +x = 6 lenne a keresett dolog akkor a 6=4+2 egy alkalmas felbontás lenne.


A kérdésednél viszont nem látom mi lenne a speciális eset ami a numerikuson kívül adna valami megoldást. Ha nem leene ott az extra konstans vagy ha szorzat lenne akkor legalább egy Lambert függvényes megoldás lehetne, így azonban az se megy.

2013. jún. 14. 22:35