Z^2+4/z^2=-4 megoldását tudná valaki?

2013. máj. 16. 18:08
 1/6 A kérdező kommentje:
Komplex számok témakörén belül...
2013. máj. 16. 18:13
 2/6 bongolo ***** válasza:

Kikötés: z ≠ 0

Vezessünk be egy új ismeretlent: u = z²

u + 4/u = -4

u² + 4u + 4 = 0

(u+2)² = 0

u = -2

z = √(-2)

z₁ = i·√2

z₂ = -i·√2

2013. máj. 16. 18:16
 3/6 anonim ***** válasza:

őőő Z és z különböző változók? Csak mert egyszer kis, egyszer nagybetűt írtál. Ha nem, akkor:


z^2 + 4/z^2 = -4


beszorzol z^2-el:


z^4 + 4 = -4(z^2)


egy oldalra hozod:


z^4 + 4z^2 + 4= 0


Bevezeted z^2-re "a" változót:


a^2 + 4a + 4 = 0


Ennek a másodrendű egyenletnek egy megoldása van:


a = -2


visszahelyettesítesz:


z^2 = a


z^2 = -2


z = gyök(-2)


Mint az látható, z-nek nincs megoldása a valós számok halmazán.

2013. máj. 16. 18:17
 4/6 A kérdező kommentje:
illetve ha valaki nagyon ért hozzá ezt is megköszönném: (1+2i-i/z)(z+4/z)=0
2013. máj. 16. 18:17
 5/6 A kérdező kommentje:
egy és ugyanaz a kis és nagy z, cska mondat eleje miatt változott nagyra
2013. máj. 16. 18:18
 6/6 bongolo ***** válasza:

(1+2i-i/z)(z+4/z)=0

Kikötés: z ≠ 0

Egy szorzat akkor nulla, ha valamelyik tagja nulla:

a)

1+2i - i/z = 0

1+2i = i/z

z = i/(1+2i)

bővítsük a számlálót és a nevezőt is 1-2i-vel:

z = i(1-2i)/(1+2²)

z = (i+2)/5


b)

z+4/z = 0

z² = -4

z₁ = 2i

z₂ = -2i

2013. máj. 17. 00:43