2013. máj. 16. 18:08
1/6 A kérdező kommentje:
Komplex számok témakörén belül...
2013. máj. 16. 18:13
2/6 bongolo válasza:
Kikötés: z ≠ 0
Vezessünk be egy új ismeretlent: u = z²
u + 4/u = -4
u² + 4u + 4 = 0
(u+2)² = 0
u = -2
z = √(-2)
z₁ = i·√2
z₂ = -i·√2
3/6 anonim válasza:
őőő Z és z különböző változók? Csak mert egyszer kis, egyszer nagybetűt írtál. Ha nem, akkor:
z^2 + 4/z^2 = -4
beszorzol z^2-el:
z^4 + 4 = -4(z^2)
egy oldalra hozod:
z^4 + 4z^2 + 4= 0
Bevezeted z^2-re "a" változót:
a^2 + 4a + 4 = 0
Ennek a másodrendű egyenletnek egy megoldása van:
a = -2
visszahelyettesítesz:
z^2 = a
z^2 = -2
z = gyök(-2)
Mint az látható, z-nek nincs megoldása a valós számok halmazán.
4/6 A kérdező kommentje:
illetve ha valaki nagyon ért hozzá ezt is megköszönném: (1+2i-i/z)(z+4/z)=0
2013. máj. 16. 18:17
5/6 A kérdező kommentje:
egy és ugyanaz a kis és nagy z, cska mondat eleje miatt változott nagyra
2013. máj. 16. 18:18
6/6 bongolo válasza:
(1+2i-i/z)(z+4/z)=0
Kikötés: z ≠ 0
Egy szorzat akkor nulla, ha valamelyik tagja nulla:
a)
1+2i - i/z = 0
1+2i = i/z
z = i/(1+2i)
bővítsük a számlálót és a nevezőt is 1-2i-vel:
z = i(1-2i)/(1+2²)
z = (i+2)/5
b)
z+4/z = 0
z² = -4
z₁ = 2i
z₂ = -2i