A Feladatok:
Egy gázpalackban 2 * 10^6 Pa nyomású, 300 K hőmérsékletű gáz van. Kiengedjük a gáz harmadrészét.
Mekkora nyomást jelez a nyomásmérő, ha közben a hőmérséklet 10 K-nel csökken? A megoldás biztos, hogy 1,28 * 10^6 Pa lesz, de nemtudom hogyan, milyen képlettel kellene számolni segítsetek!
2009. okt. 10. 10:11
1/2 anonim válasza:
A gázok állapotegyenletét átrendezve felírhatod mindkét állapotra, hogy V/R=n*T/p. Mivel az R állandó, és a gázpalack térfogata is az, az n*T/p hányadosnak mindkét állapotra ugyanazt az értéket kell adnia. A gáz harmadrészét kiengedve a második állapotban 2/3-szoros lesz a molszám, így a behelyettesítések után a következő adódik:
n*300/2*10^6=(2/3)n*290/p
,amit megoldva kijön a megadott eredmény.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen életet mentettél:D
2009. okt. 11. 17:32