Hogy kell megoldani ezt a matek szövegesfeladatot?


Aladár 8 óra alatt, míg Béla 10 óra alatt végzi el ugyanazt a munkát.

a) Ha együtt 13:00-kor kezdik el a munkát, akkor hány órára fogják befejezni?

b) Ha Aladár már elkezdte a a munkát 13:00-kor, de Béla csak 15:00-kor csatlakozott hozzá, akkor mikor fejezik be?

c) Mikor lesznek kész, ha együtt elkezdenek dolgozni, de Aladár 2 óra után nem dolgozik tovább?


Valaki tudna segíteni? Előre is köszönöm:)



2013. jún. 9. 09:25
 1/2 rémuralom ***** válasza:

Ha az egész munkát 1-nek vesszük, akkor Aladár óránként 1/8 munkát végez, Béla pedig óránként 1/10-et. Ha együtt dolgoznak, akkor 1/8+1/10=9/40 munkát végeznek óránként. Együtt tehát 40/9 óra alatt végzik el a munkát.


Ha Aladár 1-kor kezd, Béla pedig 3-kor, akkor Aladár két órán keresztül egyedül dolgozik 1/8 teljesítménnyel, az összesen a munka 1/4 része. A maradék 3/4 részt már ketten csinálják a 9/40-es együttes teljesítményükkel, azaz (3/4)/(9/40)=10/3 óra, plusz ehhez jön még Aladár két órája, az összesen 16/3 óra.


Ha két órán keresztül együtt dolgoznak, akkor két óráig 9/40-es teljesítménnyel dolgoznak, ez a munka 9/20 része. A maradék 11/20-ot Béla egymaga végzi az ő 1/10 teljesítményével, tehát (11/20)/(1/10)=5,5 óra, plusz a két együtt ledolgozott óra, összesen 7,5 óra alatt végeznek.

2013. jún. 9. 09:39
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm:)

Igaz még mindig nem nagyon értem, de majd figyelmesen elolvasom, meg megoldom, aztán majd rájövök:DD

2013. jún. 9. 09:41