Kétismeretlenes egyenlet megoldása?


Üdv. Ebből hogy kell kiszámolni az x-et és y-t? Ahogy én próbáltam nem jött ki..


Ebből a két egyenletből hogy lehet kiszámolni?


(1/x)+(1/y)=(1/2,7)

-------------

(1,2/x)+(4,2/y)=1


2013. jún. 6. 15:25
 1/7 anonim ***** válasza:
Az elsőt beszorzod x-el és y-al majd kifejezed az egyiket és behelyettesíted a másikba. x=5,36 y=5,44
2013. jún. 6. 15:39
 2/7 anonim ***** válasza:

Szabad kicsit másképp? :-)


A feladat

1/x + 1/y = 1/2,7

1,2/x + 4,2/y = 1


Ha azt mondod, hogy

1/x = a

1/y = b

akkor a két egyenlet

a + b = 1/2,7

1,2a + 4,2b = 1


Az elsőt beszorozva 2,7-tel

2,7a + 2,7b = 1

1,2a + 4,2b = 1


Mindkét egyenletet beszorozva 10-zel

(A) 27a + 27b = 10

(B) 12a + 42b = 10


Az elsőből kivonva a másodikat

15a - 15b = 0

15(a - b) = 0

a - b = 0

a = b

Ez azt is jelenti, hogy

x = y


Visszahelyettesítve pl. az (A) egyenletbe

27a + 27a = 10

54a = 10

a = 10/54


Az eredeti változók

x = 1/a

y = 1/b

vagyis

x = 1/a = 54/10

x = 5,4

======

és

y = 5,4

======


Az ellenőrzést a kérdezőre bízom. :-)


DeeDee

**********

2013. jún. 6. 20:06
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen tényleg így is lehet, de gondoltam egyszerűbben megérti ha nem vezetek be neki 2 új ismeretlent :D
2013. jún. 6. 20:22
 4/7 anonim ***** válasza:

Kíváncsi lennék, hogyan próbálta a kérdező, pusztán csak azért gondoltam a két új változó bevezetésére, mert velük áttekinthetőbb formájú egyenletek adódnak, így kisebb eséllyel gabalyodik bele a páciens a rendezésbe.

Csak halkan jegyzem meg, hogy te is eltévedtél valahol az algebra útvesztőiben, mert megoldásod szerintem nem jó. :-)))


Azt meg bízzuk a kérdezőre, melyik módszer szimpatikusabb neki.


DeeDee

**********

2013. jún. 6. 23:57
 5/7 anonim ***** válasza:
de az enyém is jó, csak a kerekítés miatt pontatlan 4 századot
2013. jún. 7. 07:44
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha pontatlan, akkor rossz a megoldás!
2013. jún. 7. 21:42
 7/7 A kérdező kommentje:

Igazából én nem így csináltam. Ez egy együttes munka feladat, neten generálja a számokat, és le is ellenőrzi. Tegnap egész délután ezen gondolkodtam, mire rájöttem. Én így csináltam, számomra ez az egyszerűbb.


1/x=(1/2,7)-(1/y)


Ezzel behelyettesítve a másik egyenletbe:


1,2[(1/2,7)-(1/y)]+(4,2/y)=1

(1,2/2,7)-(1,2/y)+(4,2/y)=1

(1,2/2,7)+(3/y)=1

3/y=1,5/2,7

8,1=1,5y

y=5,4

2013. jún. 7. 23:06