Gabie32 kérdése:

Nem kétismeretlenes egyenlet alapján kell számolni ( mivel olyat még nem tanultak), de akkor hogyan vezessem rá a lányomat a helyes megoldásra?


Gabi egy perselybe gyűjtötte a vásárláskor visszakapott kétforintosokat és ötforintosokat. Karácsony előtt összeszámolta a persely tartalmát. Az összegyűjtött 157 darab pénzérme értéke 503 forint volt.


Hány kétforintos és hány ötforintos volt a perselyben?


2012. nov. 22. 07:09
 1/7 Mara Acoma ***** válasza:

x+y=157 /.(-2)

2x+5y=503


-2x-2y=-314

2x+5y= 503

------

3y=189 /:3

y=63


x+y=157 /.5

2x+5y=503


5x+5y=785

2x+5y=503

------

3x=282/:3

x=94


94 db 2Ft-os meg 63 db 5 Ft-os az 157 db érme és 503 Ft.



y helyére írj (157-x)et így máris csak egy ismeretlen van.

2012. nov. 22. 07:52
 2/7 Mara Acoma ***** válasza:

Vagy a másik megoldás (egyszerűbben)


X=157-Y ezt behelyettesíted

2*(157-Y)+5*Y=503. Ebből 314+3*Y=503; 3*Y=189; Y=63; X=94

2012. nov. 22. 07:53
 3/7 anonim ***** válasza:
53%

Még jó, hogy írta a kérdező, hogy nem kétismeretlenes egyenlettel való megoldást kér:)


Nem tudom hányadikos a lányod, de próbálgatással lehet megoldani két ismeretlen nélkül.

Azt kell észrevenni, hogy az 503 az páratlan, tehát biztosan 5-re végződik az 5 forintosokkal kifizethető összeg és akkor 8-ra kell végződnie annak, amit 2 forintosokkal kell fifizetni. Akkor végződhet 8-ra, ha 14, 24, 34 satöbbi darab 2 forintodunk van. Ezek szépen sorban ki lehet próbálgatni. persze nem kell 14-től kezdeni, mert az biztosan túl kevés, hanem mondjuk valahol a közepén 62, 74, 84, 94...

2012. nov. 22. 08:24
 4/7 anonim ***** válasza:
de mintha két ismeretlen lenne :D
2012. nov. 22. 08:42
 5/7 anonim ***** válasza:

A kicsi fiammal ezeket végigzongoráztuk...

Ez egy tipikus feladattípus az alsósoknak.

Mondok egy egyenlet nélküli gondolatmenetet:


Gondoljuk azt, hogy mindegyik pénzérme 2 forintos.

Ekkor 314 forintunk lenne.

Az 503-hoz hiányzik 189 Ft.

Ezt úgy érhetjük el hogy valahány 2 Ft-ost 5 Ft-osra cserélünk. Egy ilyen cserével 3Ft-tal nő az összeg.

A 189 pedig hányszor 3? 189/3=63.

Tehát 63-at kellett 5Ft-osra cserélni.

A többi, azaz 94 db marad 2 Ft-os.


Aranyos, nem?

2012. nov. 22. 09:10
 6/7 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! a te válaszod tetszett a legjobban :) Köszönöm mindenkinek.De ált.iskolába még nem tanulják a kétismeretlenes egyenletet!!!
2012. nov. 23. 08:05
 7/7 A kérdező kommentje:
Bár,kösz az első válaszolónak is.Az is hasznos volt :) Megyek,és elmagyarázom a lányomnak! :)
2012. nov. 23. 08:09