Segítene nekem valaki segíteni egy differenciál egyenletben?


x"-6x'+5x=0 differenciál egyenlet általános megoldása ez lenne a feladat:S

Ha valaki le tudná nekem írni érthetően,Nagyon megköszönném!


2013. jún. 3. 19:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Ebben az egyenletben az ismeretlen függvény deriváltja egyenesen arányos az ismeretlen függvénnyel. -> biztos, hogy exponenciális fv.


Ebből következik, hogy az ismeretlen függvény felírható e^(kx) alakban, ahol k konstans. Első derivált: k*e^(kx), második derivált: (k^2)*e^(kx).


Behelyettesítjük az egyenletünkbe:


(k^2)e^(kx) - 6k*e^(kx) + 5*e^(kx) = 0


Az exponenciális fv. sosem vesz fel 0 értéket, ezért oszthatjuk vele mindkét oldalt.


(k^2) - 6k + 5 = 0


k-ra nézve másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldjuk:


k1 = 1; k2 = 5


A két függvény: e^x és e^(5x).


Ha két függvény kielégíti ugyanannak a diff. egyenletnek a megoldását, akkor a két függvény összege is kielégíti, vagyis a diff. egyenlet megoldása:


y(x) = e^x + e^(5x)

2013. jún. 3. 20:15
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!
2013. jún. 3. 21:59
 3/3 bongolo ***** válasza:

Majdnem jó a megoldás! Annyi kell még hozzá, hogy tetszőleges C és D konstansokkal vett lineáris kombináció is megoldás. Szóval a megoldások általános alakja:


y(x) = C·e^x + D·e^(5x)

2013. jún. 3. 23:45