Parciális differenciál egyenlet megoldása? (többi lent)


Valaki tudna segíteni a következő feladat megoldásában ?

Határozzuk meg az u(x,t) függvényt, ha:

ut=uxx 0<t, 0<x<2

u(0,t)=0, u(2,t)=0 0<t

u(x,0)=x(2-x) 0<x<2



2012. dec. 30. 15:04
 1/4 anonim ***** válasza:
A feladat hasonlít a hővezetés differenciálegyenletéhez, ahol általában a Fourier-módszerrel érdemes megpróbálni a megoldást. Még újra jelentkezem. Sz. Gy.
2012. dec. 31. 17:15
 2/4 anonim ***** válasza:

Legyen f(x):=x*(2-x) 0<x<2, ami folytonos és Fourier-sorba fejthető. Keressük a fenti de. U(x,t)=g(x)*h(t) szorzat alakú partikuláris megoldásait, amelyek a peremfeltételeket is kielégítik. Ezek a megoldások

Un(x,t)=sin(n*pi*x/2)*e(-n^2*pi^2*t/4) (n=1,2,3,...) alakúak. (Itt n Un(x,t)-ben indexet jelöl.)

Az ilyen alakú függvények minden lineáris kombinációja is kielégítik az egyenletet és peremfeltételt.

Legyen an:= int (f(t)*sin(n*pi*t/2))dt ahol az integrációk 0-tól 2-ig. (Itt n az an-ben szintén indexet jelöl.)

Legyen U(x,t):=szumma(an*Un(x,t)), ahol az összegzés n=1-től végtelenig terjed. Bizonyítható, hogy ez a kétváltozós függvény lesz, mert a hozzátartozó sor egyenletesen konvergens, továbbá a feladat megoldását is adni fogja. Sz. Gy.

2012. dec. 31. 18:48
 3/4 anonim ***** válasza:
Az an sorozatra nekem a következő értékek jöttek ki: an=0, ha n páros és an=32/(n^3*pi^3), ha n páratlan. Sz. Gy.
2012. dec. 31. 18:57
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ ! Megpróbálom én is kiszámolni, de ahogy nézem az integrálás nem lesz túl egyszerű.
2013. jan. 2. 22:21