Segíítségre lenne szükségem egy matek feladatban (? )


Egy versenyen részvevő minden tanuló oklevelet kapott.A versenyzők 15%-a I.díjat a többi versenyző 30%-a II. díjat ,az utolsó 59 tanuló részvételi oklvelet kapott.

a)Hány tanuló vett részt a versenyen ?

b)Hány tanuló kapott II Díjat?


2013. jún. 2. 13:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Számolj visszafelé.


59 tanuló maradt úgy, hogy 30% kapott II. díjat, azaz az 59 tanuló az 100%-30%=70%.

Ha 59 tanuló = 70% akkor 1% = 59/70, azaz 1%=0,84 tanuló (persze egészre kerekítve). Ezt megszorzod 100-al és megkapod hogy 84 tanuló maradt.

Ebből ugye a 30% kapott II. díjat azaz 84-nek a 30%-a ami ~25 tanulót jelent (b-re válasz).


Folytatva tovább:

84 tanulónál tartunk ami ugye az előző logikát követve (100%-15%) a versenyen indult tanulók 85%-a.

Úgy ahogy az előbb kiszámoljuk hogy 1% az hány tanuló, kifog jönni kerekítve hogy 1%=0,99 tanuló.

Ezt megszorozva 100-al kijön hogy 99tanuló vett részt a versenyen.


Ellenőrizheted is, tényleg 59 tanuló fog maradni a végére, persze mindig egészre kell kerekíteni a százalék számítás eredményét.

2013. jún. 2. 13:55
 2/3 anonim ***** válasza:

1. hely 15%

2. és oklevél 100-15%=85%

2. hely: a 85% 30%-a-->85/100*30=25,5%

oklevél: 85-25,5%= 59,5%=59 fő---> ~100 résztvevő


2. hely 100*0,255= ~26 fő lett második hely,

15 fő lett 1. hely

2013. jún. 2. 13:59
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm nagyon szépen !!!!!!!!
2013. jún. 2. 15:44