Egy kicsi segitsegre lenne szuksegem ebben a feladatban (? )


Egy mobiltelefon ára 10%-kal csökkent, majd egy hét múlva az új ár megint csökkent 10% -kal. A

két ármódosítás után a telefon ára 81 ft.

a) Igazold, hogy a telefon eredeti ára 100 ft. b) Az eredeti összegnek hány százalékával csökkent összesen a telefon ára a két árcsökkenés során.


2013. máj. 27. 13:17
 1/2 doracell ***** válasza:

Remélem, sikerül érthetően leírni.

A százalék azt jelenti, hogy század rész, tehát 10%=10/100=1/10 azaz 0,1

Az eredeti ár volt 100%, az első csökkentés után lett 90%, vagyis az eredeti ár 0,9-e.

Mikor másodszor csökkent az ára, akkor az eredeti ár 90%-ából engedtek még 10%-ot, tehát a második csökkentés utáni ár az eredeti 0,9-ének 0,9-e.

0,9*0,9=0,81 - vagyis a 81 forint az eredeti ár 0,81-szorosa. Ha ezzel elosztod a 81-et, megkapod az eredeti árat, ami 100.

Mivel az új ár az eredetinek 81%-a, 19%-os volt az összes csökkenés.

2013. máj. 27. 14:02
 2/2 A kérdező kommentje:
jaj nagyon szepen koszonom nagyon sokat segitettel !!!
2013. máj. 27. 14:34