Szükségem lenne egy kis segítségre? Szöveges feladat.


Egy háztáji gazdaságban a baromfiak száma nagyobb 70-nél és kisebb 80-nál. A baromfiak

egyharmada tyúk, egynegyede kacsa és a többi mind liba. Határozd meg a libák számát!


2013. ápr. 28. 15:08
 1/6 L Noémi válasza:
18 tyùk 24 kacsa 30 liba. Összesen 72baromfi van. :-) ha elszámoltam sorry
2013. ápr. 28. 15:15
 2/6 A kérdező kommentje:
de hogyan szamoltad ki?;o
2013. ápr. 28. 15:29
 3/6 anonim ***** válasza:

1/3 a tyúk és 1/4 a kacsa. A libák meghatározásához közös nevezőre kell hozni.

3 és 4 esetén ez 12 (legkisebb közös többszörös).


4/12 a tyúk, 3/12 a kacsa. A 12/12-ből 5 hiányzik, tehát 5/12 a liba.


70 és 80 közt 72 osztható 12-vel.


72 tizenkettede: 6.

5/12 a liba, azaz 5*6=30.

(A tyúk 4/12, azaz 4*6=24, a kacsa 3/12, azaz 3*6=18.)


30+24+18=72.

2013. ápr. 28. 15:47
 4/6 anonim ***** válasza:

Így(ábrával):


[link]

2013. ápr. 28. 15:57
 5/6 anonim ***** válasza:

Mivel a tyúkok (1/3) és a kacsák (1/4) összege a baromfiak 7/12-ed részét teszik ki, a libákra marad 5/12-ed rész.

Ahhoz, hogy a libák száma egész szám legyen, a baromfiak létszáma 12-vel osztható szám kell legyen. 70-nél nagyobb, 80-nál kisebb ilyen szám csak egy van, mégpedig a 72.

Ennek 5/12-ed része 30, vagyis ennyi liba van.

A tyúkok száma 72/3 = 24

A kacsáké 72/4 = 18


DeeDee

*******

2013. ápr. 28. 19:20
 6/6 A kérdező kommentje:
koszonom !!!!
2013. ápr. 29. 13:12