[link]


Nagyjából tudom az anyagot, csak ebben nem értek vmit. Ugye a szórást kellene először kiszámolni. Nos itt van a gond, mert bezavar, az hogy P(0<furcsajel<4). Szóval vki segítene megoldani? Köszi!


2013. jún. 1. 19:06
 1/6 anonim ***** válasza:

Az nem furcsajel, hanem a görög kszi betű.


Amúgy nem tudom megoldani.

2013. jún. 1. 20:34
 2/6 bongolo ***** válasza:

A normális eloszlású valószínűségi változókkal való számolásoknál mindig a standard normális eloszlást kell használni.

ξ standardizáltja ez: z = (ξ-µ)/σ = (ξ-2)/σ

Ahogy írtad, jó lenne tudni σ-t. Azt nem tudjuk, de tudjuk a P(0 < ξ < 4) valószínűséget. Ennek az intervallumnak a standardizáltja:

0 → (0-2)/σ = -2/σ

4 → (4-2)/σ = 2/σ

Ez a csúcs körüli 2/σ sugarú tartomány. A normális eloszlás szimmetrikus, ezért

P(0 < ξ < 4) = P(-2/σ < z < 2/σ) = 2·P(0 < z < 2/σ)

és mivel a negatív felének a valószínűsége 0,5:

P(0 < z < 2/σ) = P(z < 2/σ) - 0,5

vagyis

P(z < 2/σ) - 0,5 = 0,9544 / 2 = 0,4772

P(z < 2/σ) = 0,9772


A standard normális eloszlás táblázatából (a Φ táblázat) vissza tudjuk keresni, hogy milyen értékhez tartozik ekkora valószínűség. A feladat meg is adja: 0,9772 = Φ(2)

Vagyis P(z<2) = 0,9772 → 2/σ = 2

Most már tudjuk a szórást: σ=1


A feladat kérdéséhez még mindig kell kicsit variálni:

P(ξ ≥ 1) = 1 - P(ξ < 1)

Megint csak a Φ táblázatot lehet használni. Ahhoz az 1-et kell standardizálni:

1 → (1-µ)/σ = (1-2)/1 = -1

1 - P(z < -1)

A Φ táblázatban nincsenek negatív értékek, mert a szimmetria miatt nincs rájuk szükség.

P(z < -1) = P(z > 1) = 1 - P(z < 1)

vagyis

1 - P(z < -1) = P(z < 1)

vagyis a válasz: P(z < 1) = Φ(1) = 0,8413

A többi Φ értéket azért adták csak meg, hogy ne lehessen megtippelni, hogy melyiket kell használni :)

2013. jún. 1. 23:00
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm!:)
2013. jún. 2. 11:04
 4/6 A kérdező kommentje:

Amugy az eredmény nem 2x0,8413 lesz?

Ugye kijött σ=1.

P(ξ≥1)=1-F(1)+F(-1)

P(ξ≥1)=2*(1-F(1))=2*(1-Φ(-1))=2*(1-(1-Φ(1)))=2*0,8413


Vagy vmit rosszul csináltam?

2013. jún. 2. 13:51
 5/6 bongolo ***** válasza:

P(ξ≥1) = 1-F(1)

miért adod hozzá az F(-1)-et is?

2013. jún. 2. 17:22
 6/6 A kérdező kommentje:
jaa tényleg igaz bocsi, csak szinte csak olyanokat csináltam ahol abszolútérték is van, és így maradt meg, de igazad van
2013. jún. 2. 18:07