Valaki segítene nekem ebben a gáztörvényes-állapotegyenletes feladatban?

Van egy egyik végén zárt henger, másik végében dugó, dugós végével lefelé fordulva, függőlegesen. A dugót egy kötél tartja a kiinduló helyzetben. A dugattyú tömege 'm', keresztmetszete 'A', a dugó zárt végéhez képest 'h' mélységben van. Kezdetben a dugóban lévő levegő nyomása egyenlő a külső légnyomással, hőmérséklete 0°C. Meg van adva normál állapotú levegő sűrűsége, cp, cv. A kérdés, hogyha elvágjuk a kötelet, mennyit fog lesüllyedni a dugó?
2013. máj. 16. 18:38
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nagyon gyorsan történik az állapotváltozás, vagyis nincs idő arra, hogy hőátadás legyen a belső gáz és a környezet között. Ez adiabatikus állapotváltozást jelent, azzal közelíthető legjobban a valóság.


Most az állapotváltozás során kitágul a gáz, eközben csökkenni fog a hőmérséklete. Egyrészt igaz rá az egyesített gáztörvény:

p·V/T = állandő

másrészt az adiabatikus azonosság is:

p·V^κ = másik állandó

ahol κ az adaibatikus kitevő: κ = cp/cv


Ezeket az állandókat ki tudod számolni az ismert kezdeti adatokból. (Most csak a második kell egyébként, mert nem kérdés az, hogy mennyi lesz a gáz hőmérséklete a végén.)


Ezen kívül a dugattyú súlya miatt igaz lesz a végállapotban ez az összefüggés:

p₁ = p₂ + m·g/A

Itt p₁ a külső légnyomás, p₂ a belső. Ebből p₂ kijön.

Ezt az összefüggést kicsit bővebben levezetve ebben a kérdésben (azt is te tetted fel?) a #3 válaszban találod:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Tudod tehát p₂·V₂^κ valamint p₂ értékét is, ezekből V₂ kijön, ami pedig már megadja, hogy mennyit süllyed a dugattyú.

2013. máj. 19. 12:58