Várhatok segítséget egy hőtan feladatban?


Egy hőszigetelt falu edénybe összekeverünk 5kg 40°C hőmérsékletű és 6kg 70°C vizet. A kérdés az hogy a mekkora lesz a végső kiegyenlített hőmérséklet?


Nem értem milyen egyenletet kéne használnom hozzá



2013. máj. 21. 23:16
 1/3 bongolo ***** válasza:

Van egy olyan dolog, hogy fajlagos hőkapacitás (fajhő). Ez a víznél:

c = 4,18 kJ/kg°C

Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy 1 kg víz hőmérséklete 1 °C fokkal nőjön, ahhoz 4,18 kJ energiát (hőt, hőenergiát) kell adni.

Hasonlóképpen, ha 1 fokkal csökken, akkor ugyanennyi hő (energia) szabadul fel.


Az energiamegmaradás miatt amennyi hő felszabadul a meleg víz hűlésekor, ugyanennyi hő melegíti a hidegebb vizet addig, amíg egyforma nem lesz a hőmérsékletük.


Ha T lesz a közös hőmérséklet (nem tudjuk még, hogy mennyi, nevezhetnénk x-nek is, de a T is ugyanolyan jó), akkor a hidegebb T-40 fokkal nő, a melegebb meg 70-T fokkal csökken.

A melegebb ennyi hőt ad le: (T-70)·m₁·c, ahol m₁=6kg

A hidegebb ennyi hőt vesz fel: (40-T)·m₂·c, ahol m₂=5kg


Ugyanis a c az a hő, ami 1 fok és 1 kg-hoz tartozott. A hőmérsékletváltozás és a tömeg is sokszorozza (a hő egyenesen arányos ezekkel).


Ez a kettő kell egyforma legyen, mert máshonnan nem jön energia, csak egymásból.

(T-70)·m₁·c = (40-T)·m₂·c


stb., ebből már kijön a T.

2013. máj. 21. 23:35
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm sokat segitett!
2013. máj. 22. 06:30
 3/3 bongolo ***** válasza:

Belekavarodtam a számokba, de remélem rájöttél. Szóval így kellett volna:


A melegebb ennyi hőt ad le: (70-T)·m₁·c, ahol m₁=6kg

A hidegebb ennyi hőt vesz fel: (T-40)·m₂·c, ahol m₂=5kg


(70-T)·m₁·c = (T-40)·m₂·c


(A végeredmény ugyanaz, mert csak mínusz eggyel van mindkét oldal szorozva...)

2013. máj. 22. 11:33