KÉMIA SZÁMÍTÁS! Hogy kell ezt megoldani?

Három azonos térfogatú tartályban CO, N2, és butén gáz van, azonos T-en, a gázok tömege azonos. Mennyi a nyomás n2, és bután gázas tartályban, ha a CO-os tartályban 100kPa.
2013. jún. 1. 13:46
 1/1 FDra ***** válasza:

Szia!


Remélem, még él a kérdés, mert itt a válasz:

A három gázt ideális gáznak tekintjük, tehát igaz rájuk az ideális gáz állapotegyenlete:

p*V=n*R*T ahol p a nyomás, V a térfogat, n az anyagmennyiség, R a gázállandó, T a hőmérséklet.

Az anyagmennyiséget fel lehet így írni: n=m/M ahol m az anyag tömege, M az anyag moláris tömege. Így az állapotegyenlet a következő:

p*V=(m/M)*R*T

A feladat szerint a három tartályban V, m, T azonos, R pedig mindig ugyanannyi, szóval bevezethetünk egy új állandót:

x= m*R*T/V

Tehát az állapotegyenlet így módosul:

p=x/M --> p*M=x

A három gáz moláris tömege: M(CO)=28g/mol; M(N2)=28g/mol; M(butén)=56g/mol

Felírhatunk három egyenletet:

CO: 100kPa*28g/mol=x

N2: y kPa*28g/mol=x

butén: z kPa*56g/mol=x

Mivel az egyenletek jobb oldala azonos, ezért a bal oldalaknak is azonosaknak kell lenniük.

Így a nitrogén nyomása y kPa= 100 kPa, hiszen ugyanannyi a moláris tömege, mint a szén-monoxidnak.

A butén nyomását pedig egyszerű arányítással meg lehet kapni: z kPa= 100 kPa*(28/56)= 50 kPa


Remélem, érthető volt, megpróbáltam mindent jól érhetően levezetni :)


Sok szerencsét a továbbiakban! :)

2013. jún. 2. 13:47