Egy társaságban mindenki mindenkivel kezet fogott. Hányan voltak a társaságban,ha összesen 136 kézfogás volt?2013. máj. 30. 15:33
1/4 doracell válasza:
Ha x darab ember fog kezet egymással, akkor mindenki x-1-gyel fog kezet, de így minden kézfogást kétszer számoltunk.
Tehát a kézfogások száma:
[x*(x-1)]/2=136
Kapsz egy másodfokú egyenletet, azt megoldod és kész.
Szólj, ha kell még segítség.
2/4 A kérdező kommentje:
Igen,így megtudom csinálni.
Kombinatorikai módszerrel kéne! :D
2013. máj. 30. 16:31
3/4 doracell válasza:
Szerintem így a legegyszerűbb, de akkor bocs :S
Majd lesem az okosabbak hozzászólásait :)
4/4 vurugya béla válasza:
Ha x*(x-1)/2=136, akkor x*(x-1)=272.
Két szomszédos egész szorzata a kisebbik szám négyzete és a nagyobbik szám négyzete közé esik. Emiatt mivel gyök(272)=16,49, emiatt csak x=17 lehet. Le kell ellenőrizni, hogy jó-e ... és jó, mert 16*17=272.