Ellipszis területe polárkoordinátára való áttérésre és integrálással?
Itt van ez a feladat és az a része nem világos hogy itt van ez a "fí" függvény és ez hogyan szerepel a terület képletében? Mer eddig olyanokat csináltunk hogy egy bizonyos függvényből vágtunk ki ilyen kör alakú területeket,de amikor magát egy kör vagy ellipszis területét számoljuk ki azt nem értem.
Nagyon hálás lennék aki egy kis szöveges magyarázatot mellékelne ehhez a megoldáshoz:)
Ha x-y koordináta rendszerben számolunk területet, akkor simán ∫∫..dxdy integrálás adja az eredményt. Itt a dx·dy szorzat egy elemi négyzet területe. Viszont ha átváltunk polár koordináta rendszerbe (vagy bármi másba), akkor a koordináták r és α, az elemi terület pedig dr·dα (ami nem is négyzet, de nem baj). Egy egységnyi drdα viszont nem ugyanakkora, mint egy egységnyi dxdy. A kettejük arányát éppen a Jacobi determináns mutatja meg.
Most a φ függvény egy koordináta transzformáció, ami az (r,α) rendszerből (x,y) rendszerbe tesz át egy pontot. Ellipszis meg úgy lesz belőle, hogy az r megy 0 és 1 között mindenhol, miközben az α végigsöpör 0 és 2π között. Ez az ellipszis teljes területét be fogja pásztázni, nem csak a kerületet.
A Jacobi mátrixban a transzformáció két függvényének (x és y fűggvények) az r és α szerinti deriváltjai vannak. Ezek végülis megadják, hogy milyen meredeken változik mondjuk az x akkor, ha r-et változtatjuk. A mátrix determinánsa pedig megadja a területek/térfogatok arányát.
Most éppen a determináns 6r, vagyis a térfogatok aránya az r-től is függ, de az α-tól nem.
Na most terület úgy lesz, hogy összeszámoljuk a drdα elemi területeket. Persze szumma helyett integrállal. Amit pedig összeszámolunk, az az 1, vagyis az 1-et kell integrálni, szóval ilyesmi: ∫∫ 1 drdα
Azért csak ilyesmi, mert a terület-arányokat is figyelembe kell venni, vagyis drdα helyett 6r·drdα kell az integrálba, az felel meg a dxdy-nak.
Nézzünk egy egyszerűbb példát nem polárban, hanem simán xy-ban. Egy 3 széles 2 magas téglalap területét akarjuk kiszámolni integrálással. Felbontjuk dxdy méretű elemi négyzetekbe, és ezeket számláljuk meg:
∫∫ 1 dxdy
Az integrálás x szerint 0 és 3 között (belső), y szerint 0 és 2 között megy (külső integrál). Ha kiszámolod, az eredmény pont 6 lesz, ahogy várható is.
Még egy megjegyzés: A képen a megoldás második sorában nem α, hanem φ szerepel. Ez valójában α kellene legyen, szóval ennek semmi köze a φ függvényhez! Csak a polárkoordinátákat r,φ-nek szokták igaziból nevezni, nem r,α-nak, ezért állt rá erre a megoldó keze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!