Matekosok! Valaki leírná ennek a feladatnak a menetét?


A feladat a következő:


Egy faluban 55 családnak van életbiztosítása, 70 családnak casco biztosítása és 200 családnak van háztartásu biztosítása. 30 család rendelkezik háztartási és életbiztosítással, 40 család rendezkezik háztartási és casco biztosítással, 28 családnak van casco és életbiztosítása. 18 család mindhárom biztosításról gondoskodott. A faluban a családok 35 százalékának van legalább egy biztosítása. Hány család lakik a faluban?


Tudom, hogy a végeredmény 700 lesz, de nem tudok eljutni odáig. Valaki elmagyarázná?


2009. okt. 4. 17:50
 1/3 anonim ***** válasza:
83%
Ezt a legegyszerűbb halmazokkal ábrázolni
2009. okt. 4. 20:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt a képet. Mivel a neten találtam, tekints el a beleírt betűktől, figyelj csak a körökre.

[link]


A zöld kör legyen a casco (C), a narancs az élet (É), a kék a háztartási (H).


Akinek mindhárom biztosítása van (18 család), az kerül középre, oda ahova a SEO van írva.


A H és É biztosítással IS rendelkező családok száma 30, de ebből 18 már bent van középen (hisz akik bent vannak, azokra is igaz, hogy van H és É biztosítások, csak épp még C is van nekik. Vagyis ebből a 30-ból 18 a H+É+C, és a maradék 30-18=12 az, aki H+É. Ez a 12-es szám kerül a kék és a narancs körök metszetébe.


Ugyanezzel a logikával: A faluban olyan ember, akinek H és C is van, 40 él. Ez a 40 ugye részben H+C+É, a többiek csak H+C. A H+C+É = 18, így a sima H+C = 22, ez kerül a kék és zöld metszetébe.


A harmadik metszetbe (É, C metszete) a 28-18 = 10 kerül


A faluban 55-en rendelkeznek É biztosítással. Ugye ez az 55 azok száma, akik vagy csak É, vagy É+C vagy É+H vagy É+H+C biztosítással rendelkeznek, ezért ezeket ki kell vonni: 55-18(=É+H+C)- 10(É, C)-12(É, H) = 15. Ez a szám kerül a sima narancs mezőbe.


A faluban 200-nak van H, amit ugyanígy kapsz meg: 200-18(ÉHC) – 12(ÉH) – 22(HC) = 148, ez megy a kék mezőbe.


Az utolsó, C mezőbe 70-18-10-22=20.


A faluban ennyi családnak van biztosítása, össze kell adni a kis beírt számokat:

18+12+22+10+15+148+20=245 Ez a családok 35%-a, ami azt jelenti, hogy X a falu összes családja, és x*(35/100)=245, azaz (245*100)/35=X X= 700

2009. okt. 6. 22:11
 3/3 anonim ***** válasza:

[link]


Bocs, de jelölésekre már nem emlékszem.

Ha összeadod a halmazokban lévő számokat, 245 jön ki. Mivel tudod, hogy "A faluban a családok 35 százalékának van legalább egy biztosítása", ezért tudod, hogy a 245 a 35%.

100/35*245=700

2009. okt. 6. 22:25