Egy háromszög oldalainak felezőpontjai: D ( -2;1) E (1;-2) F (2;2). Határozzuk meg a háromszög csúcspontjainak a koordinátáit a szögeit és a területét! Valaki?


2013. máj. 22. 22:33
 1/6 rémuralom ***** válasza:
A DE, EF és DF szakaszok a háromszög középvonalai. Elemi geometriából ildomos tudni, hogy a középvonal párhuzamos arra az oldalra, amelyiket nem érinti. A pontok ismeretében ki lehet számolni a középvonalak normálvektorát, és a megfelelő oldalaknak is ugyanez lesz a normálvektoruk. Ha rendre A-val szemben van D, B-vel szemben E és C-vel szemben F, akkor az EF egyenes normálvektorával és a D ponttal felírhatod az a oldal egyenletét, DF egyenes normálvektorával és az E ponttal b oldalét, DE egyenes normálvektorával és az F ponttal pedig c oldalét. Ahol ezek az egyenesek páronként metszik egymást, ott vannak a háromszög csúcsai.
2013. máj. 22. 22:50
 2/6 anonim ***** válasza:

Nagyon sokféle megoldás lehet. Egy rajz sok ötletet adhat:

[link]

(egyenlő-szárú, kis háromszög területe negyede a nagynak, stb.) Az eredményeidet is ellenőrizheted.

2013. máj. 22. 23:15
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm ! De nekem a kiszámolással van baj, hogy hogyan kell levezetni az eredményig.
2013. máj. 22. 23:43
 4/6 rémuralom ***** válasza:

Ja, szóval az alapok hiányoznak. Vao.


Tehát, mint mondtam, D és E pontokra illeszkedő egyenes normálvektora megegyezik az F pontra illeszkedő oldalegyenes normálvektorával, mert párhuzamosak egymással. A DE vektor az egyenesek irányvektora: DE(1-(-2);-2-1), azaz DE(3;-3). Ebből 90°-os forgatással kapunk normálvektort: n(3;3). A normálvektoros egyenesegyenletbe behelyettesítve ezt a vektort, valamint az F(2;2) pont koordinátáit, ezt kapjuk: 3x+3y=3*2+3*2, azaz 3x+3y=12. Ez a c oldal egyenesének egyenlete.


A D és F pontokra illeszkedő egyenes normálvektora hasonlóan az E pontra illeszkedő oldalegyenes normálvektorával egyezik meg, hiszen ezek is párhuzamosak. A DF vektor ezek irányvektora: DF(2-(-2);2-1), azaz DF(0;1). Ebből 90°-os forgatással a normálvektor: n(1;0). Ezzel és E(1;-2) ponttal: 1x+0y=1*1+0*(-2), azaz x=1 a b oldal egyenese (ez az y tengellyel párhuzamos).


Az A csúcs ennek a két egyenesnek a metszéspontja. Metszéspontot úgy számolunk, hogy a két egyenes egyenletéből álló egyenletrendszert megoldjuk. Jelen esetben:

(1) 3x+3y=12

(2) x=1


x=1-et behelyettesítjük az (1) egyenletbe:

3*1+3y=12

3+3y=12

3y=9

y=3


Az egyenletrendszer megoldása: x=1 y=3, azaz a metszéspont A(1;3).


Ennek nyomán elméletileg már meg tudod csinálni a másik két pontot is.

2013. máj. 23. 11:13
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget de össze hoztam négyes lett az év végi vizsgám :)
2013. máj. 24. 00:08
 6/6 rémuralom ***** válasza:
Gratulálok.
2013. máj. 24. 13:52