Matematikai feladat, valaki elmagyarázná?


Hétvégén futóversenyt rendeztek 100 m,200 m, és 800 m távolságon. 30-an neveztek be. 15-en vettek rèszt a 100 m-es, 14-en a 200 m-es, 11-en a 800m-es futásban. 2 futószámra 6-an neveztek. Hányan vettek rèszt mind a három versenyszámban?


Elöre is köszönöm!


2013. máj. 17. 08:24
 1/2 anonim ***** válasza:

15+14+11-6=34


34-30=4


Szóval 4-en vettek részt mindhárom versenyszámban.

2013. máj. 17. 08:40
 2/2 bongolo ***** válasza:

Azt hiszem, nem jó az első válasz.


Vannak tehát sokan, akik egyetlen egy számban indultak, vannak 6-an, akik 2 számban indultak, és vannak néhányan, akik háromban.

Ezen kívül tudjuk, hogy az egyes számokban hány induló volt. Ha ezeket öszedjuk, akkor azokat, akik 2 számban is indultak, duplán vettük figyelembe. Azokat meg, akik 3 számban indultak, triplán (háromszorosan). Vagyis az összegből le kell vonnunk a duplán indulók számát, hogy őket csak egszer vegyük figyelembe. Ezen kívül le kell vonnunk a triplán indulók számának a dupláját is, hogy őket is csak egyszer vegyük figyelembe. Így kapjuk az öszes versenyző számát.


Ha x-szel jelöljük a triplán indulók számát:

15+14+11 - 6 - 2·x = 30

x = 2


Ha nem tanultatok még egyenleteket, akkor le lehet írni a nélkül is:

Összes versenyző száma: 30

Összes futás száma: 15+14+11 = 40

6 ember kétszer futott, csak egyszer vegyük figyelembe: 40-6 = 34

Valahány ember háromszor futott, kétszer feleslegesen vettük figyelembe, ezért lett 34, ami 4-gyel több a 30-nál. Tehát 2 ember futott háromszor.


---


Az első válaszoló úgy vette, hogy az a 6 ember, akik két számra is beneveztek, azok között volt néhány, akik a ketőn kívül még egy harmadikra is. Vagyis úgy vette, mint ha az lenne a feladatban, hogy "Legalább 2 futószámra 6-an neveztek". De nincs ott az a szó, hogy "legalább", ezért nem jó az a megoldás. Legalábbis én így értem a feladatot.

2013. máj. 17. 13:19