mértani sorotat 3. tagja 50

5ödik tagja 1250

mennyi az első 7 tag összege?

hogy kell megoldani?


2013. máj. 6. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:

képletbe behelyettesíted

a=a(1)*q(n-1)


50=a1*q^2

1250=a1*q^4

ezt egyenletrendszerben megoldod és megkapod az a1-et a sorozat első elemét és a differenciát


majd az összegképlettel kiszámolod az első 7 tag összegét

2013. máj. 6. 14:28
 2/4 A kérdező kommentje:
háát nekem így se világos :(
2013. máj. 6. 14:33
 3/4 anonim ***** válasza:
Ha így sem világos, akkor vedd elő a könyvedet, füzetedet és nézd át az alapokat. Helyetted senki sem tanuhatja meg az anyagot.
2013. máj. 6. 15:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Valóban roppant kellemetlen, ha ezek után sem világos. Nos, a következőkről van szó. Definíció szerint a_2=a_1*q, a_3=a_2*q,...,a_n=a_n-1*q, illetve ezek alapján a_n=a_1*q^(n-1).

A két egyenlet adott, már felírták előttem. Nyilván sem a_1, sem q nem 0, így eloszthatjuk a két egyenletet egymással (másodikat az elsővel): 1250/50=25 és a_1*q^4/a_1*q^2=q^2. Innen q^2=25 adódik, vagyis q=+/-5. De mivel ez egy szigorúan monoton növekvő sorozat, csak q=5 jöhet számításba. Fentiek alapján a_1=a_3/q^2=50/25=2. Innen csak be kell helyettesíteni az összegképletbe.

2013. máj. 6. 15:54