A négyzet átlója hányszorosa a négyzet oldalának?2013. ápr. 3. 16:09
1/3 anonim válasza:
A négyzet átlója a négyzet oldalának gyök2-szöröse. Ha behúzod valamelyik átlót, akkor derékszögű háromszöget kapsz, amely egyenlőszárú, tehát a hegyesszögei 45°-osak. Utána felírod vagy a színusz, vagy a koszínusz alfát. Pl.: sin45 = a/x (ahol a-> a négyzet odlala, x-> az átló). Átrendezve x= a/ sin45, amiből sin 45 gyök2/2, tehát x=a*gyök2
2/3 A kérdező kommentje:
Ez nagyon jó és szép, de még csak 9. osztályos vagyok és nem tanultam eddig semmiféle színusz és koszinusz alfáról és tételről sem. De a többit azt értem.
2013. ápr. 3. 18:28
3/3 Tom Benko válasza:
Mert agyon kell bonyolítani. Négyzet. Minden oldala a. Pithagorasz-tétel: befogók négyzetének összege egyenlő átfogó négyzete. a^2+a^2=d^2, ebből d^2=2a^2, azaz d=\sqrt{2}a, ennyi.