Hogyan lehet ezeket megoldani?


10. osztályos fizika remélem tudja ezeket valaki, mert én nem... ha valakinek megy kérem segítsen már nekem, mert én estig itt üllhetnék. :) Köszönöm szépen

[link]



2013. máj. 7. 08:40
 1/7 bongolo ***** válasza:

Néhány képletet kell csak hozzá tudni. Szerintem benne van mindegyik a függvénytáblában is, úgyhogy onnan "puskázhatsz". (Ha nyolcadikos vagy, akkor valószínű nincs függvénytáblád, akkor be kell magolni őket.)


1. Q = I·t

az időt át kell váltani másodpercbe!


2. R = U/I

(Ohm törvény)


3. R = ρ·l/A

(vezeték ellenállása: fajlagos ellenállás (ρ) szorozva a vezeték hosszával (l), osztva a keresztmetszetével (A) )

A hosszat is váltsd át méterbe.


4. P = U·I

aztán az I-vel már ugyanaz, mint az 1. kérdés.

Itt se felejtsd el a percet másodpercbe váltani!

2013. máj. 7. 10:41
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát nagyon köszönöm :)
2013. máj. 7. 13:35
 3/7 bongolo ***** válasza:
Ha megírod a válaszokat, leellenőrzöm.
2013. máj. 7. 13:42
 4/7 A kérdező kommentje:

:)

1= 30 de nem tudom mi a mértékegység


2= 12000 Ohm


3= na az nem ment, mert nem tudom megcserélni a képletet ami írtál


4=Azt meg nem értem :(

2013. máj. 7. 15:25
 5/7 bongolo ***** válasza:

1. Coulomb (~kulom) a mértékegység, C-vel rövidítjük.


2. nem jó.

Ha R = U/I, akkor szorozd meg mind a két oldalt I-vel. Akkor a jobb oldalon szorozva is lesz, osztva is lesz, tehát kiesik az I, kijön, hogy R·I = U

120·0,01 = 1,2

és volt a mértékegység.

U = 1,2 V


3. R = ρ·l/A

Ki kellene fejezni belőle a ρ-t (ró-t)

Ha beszorzod mind a két oldalt A-val, akkor a jobb oldalon szorozva is van, osztva is van, tehát kiesik.

R·A = ρ·l

Aztán ha elosztod mind a két oldalt l (ell)-lel, akkor a jobb oldalon szorozva is osztva is lesz, kiesik:

R·A/l = ρ

Most már csak be kell helyettesíteni.

50Ω·0,1m²/1,5m = 3,333 Ωm


Azért írtam most a mértékegységeket is, hogy az is kijöjjön, mert ki a franc emlékszik a fajlagos ellenállás mértékegységére. Egyébként is van neki több féle is...

Az Ohm szorozva négyzetméterrel és osztva méterrel, Ω·m²/m, akkor lehet egyszerűsíteni a méterrel, Ωm maradt.


4.

Van adatod a teljesítményre (P) valamint a feszültségre (U). Kell tudni, hogy van egy olyan összefüggés, hogy P=U·I

Vagyis a teljesítmény a feszültség és azáramerősség szorzata. Más képletet nem is tanultatok, amiben P és U van. Vagyis ki lehet számolni az I-t:

P=U·I      / osszuk el mind a két oldalt U-val

P/U = I

1100 / 110 = I

I = 10 A (amper)


Ezt nem kérdezte senki, de ezt lehetett kiszámolni.


Aztán van még idő-adat, és kell a töltés. De hisz az első kérdés pont ez volt, ott az idő mellett áramerősség volt, és ki kellett számolni a töltést. Mázlinkra az áramerősséget pont kiszámoltuk az előbb, ez most jól jön :)


Q = I·t = 10A·120s = 1200 C


----


Remélem, tudtam segíteni. Úgy értem nem azzal, hogy most már megvannak az eredmények, hanem valamit meg is tudtam magyarázni. Úgy látom, hogy a matekkal is nagy gondban vagy, az érettségin majd bajok lesznek... Valamit ki kellene találnod, hogy az alap dolgokat megértsd, végülis ennek a matekja általános iskolás... A fizikai résznél meg nincs más, be kell magolni néhány képletet.

2013. máj. 7. 15:58
 6/7 A kérdező kommentje:

édes istenem... :(

megyek utcát seperni... :D

nekem ez annyira magas, de köszi, neki fogok esni hogy megértsem...

2013. máj. 7. 17:11
 7/7 A kérdező kommentje:
rennbes vagy köszönöm
2013. máj. 7. 22:19