Az m valos parameter milyen ertekeire merolegesek a (d1) :3x+2y+6=0 es d (2) :mx-y+2=0 egyenesek?


2013. máj. 3. 15:38
 1/4 A kérdező kommentje:
(d2)*
2013. máj. 3. 15:40
 2/4 anonim ***** válasza:

A jobb megértés kedvéért egy dinamikus ábrát csináltam neked:

[link]

"Egyenes egyenlete" sorban az első ikon.

Ha véletlenül nem tudod használni szóljál, akkor "állóképet" küldök róla.

2013. máj. 3. 17:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Annyit kell tudni, hogy két egyenes akkor és csak akkor merőleges egymásra, ha irány tangenseik (meredekségeik) szorzata -1. Egy Ax+By=c alakú egyenesnek a meredeksége -A/B. Ezt úgy a legkönnyebb leellenőrizni, hogy általános iskolában tanultátok, hogy pl. a 3x+5 egyenesnek a meredeksége 3, mivel annyival van megszorozva az x. Ha úgy írjuk fel, hogy y=3x+5 az egyenes, akkor ugyanazt az egyenest írtuk le, mint az előbb, csak ez már inkább hasonlít az egyenes egyenletére. Ezzel csak arra akartam utalni, hogy bármilyen egyenesnek megtudható a meredeksége, ha az egyik oldalt y-ra rendezzük, a képletben:

Ax+By=c, kivonunk Ax-et

By=-Ax+c, minden tagot osztunk B-vel

y=-Ax/B+c/B, ebből a meredekség -A/B. Azt még hozzá kell tennünk, hogy B=0 esetén Ax=c, vagyis x=c/A alakú egyenest kapunk, ennek definíció szerint nincs meredeksége, mivel B=0-val kellene osztanunk, amit nem tehetünk meg. Egy másik szempontból, azt is mondhatjuk, hogy tg(az egyenes és az x-tengely által bezárt szög)=-A/B, de ha ilyen alakú az egyenlet, akkor 90°-ot zárnak be egymással, de tg90° nincs értelmezve.


A feladatban: 1. meredeksége -3/2, 2. meredeksége m, a kettő szorzata -1, ezért:


m*(-3/2)=-1, osztunk -3/2-del

m=2/3, ha az m ekkora, akkor derékszöget zárnak be az egyenesek.

2013. máj. 4. 12:48
 4/4 A kérdező kommentje:
koszonom !
2013. máj. 4. 21:04