Mely "p" valós számokra igaz, hogy minden "x" valós számra teljesül a következő egyenlőtlenség?
(2*x*x + 2*x + 3)/(x*x + x + 1) és ez kisebb vagy egyenlő mint "p".
Aki egy kicsit is ért a matekhoz szerintem azt tudja így is értelmezni.
A feladat megoldása s levezetése is jó volna. Köszönöm előre is a segítséget! :)
2013. febr. 23. 16:37
1/2 anonim válasza:
Remélem, ezzel tudok segíteni:
Az animációval lehet ellenőrizni a megoldást. A csúszka egérrel, vagy finomabban a kurzor-mozgató billentyűvel állítható.
2/2 anonim válasza:
A tört maximuma lesz a p.
A tört felírható így is: 2+1/(x*x+x+1).
x*x+x+1=(x+1/2)*(x+1/2)+3/4, így a minimuma 3/4.
1/(x*x+x+1) maximuma 4/3, az eredeti tört maximuma 2+4/3=p.