Matek 9. es feladatok valaki segit?


1. (3x+8) (5x-1) =6 2. Egy vonat két város közötti távolságot alatt teszi meg, a másik vonat ugyanezt az utat 7 óra alatt. Milyen távolságra van a két város egymástól, ha tudjuk, hogy a gyorsabb vonat 10 km-rel többet tesz meg óránként mint a másik? Menyi a vonatok sebessége? 3. Hány óra van, ha az idő, ami a napból hátra van, ötharmada a napból eltelt időnek? (A napot 24 órának vesszük és éjfélkor kezdődik)

Kérem a válaszokban irjátok oda a feladat számát a kiszámítási sorozatot mert megszeretném érteni! Köszi



2013. ápr. 18. 22:06
 1/3 A kérdező kommentje:
Két város közötti távot 6 óra alatt mert kimaradt!
2013. ápr. 18. 22:27
 2/3 bongolo ***** válasza:

1.)

Végezd el a szorzást, lesz egy másodfokú egyenleted. Azt meg a megoldóképlettel meg lehet oldani.


Segítek a szorzásban. Egyszerűen minden tagot mindennel kell szorozni:

Először a 3x-szel szorozzunk be mindent:

3x·5x - 3x·1

Aztán a 8-cal is:

+ 8·5x - 8·1


Összesen tehát:

15x² - 3x + 40x - 8

= 15x² + 37x - 8


Ez csak a bal oldal volt. A teljes egyenlet:

15x² + 37x - 8 = 6

15x² + 37x - 14 = 0


A másodfokú megoldóképlettel ugye meg tudod ezt oldani?


2.)

El kell nevezni az ismeretlen dolgokat:

A városok távolsága: s

Első (gyorsabb) vonat ideje: t₁ = 6 óra

Lassabb vonat ideje: t₂ = 7 óra

Lassabb vonat sebessége: v₂

Gyorsabb vonat sebessége: v₁ = v₂+10


Tudjuk, hogy v = s/t


v₂ = s/t₂ = s/7

v₁ = s/t₁ = s/6


Ha az egyszerűség kedvéért v₂ jele ezentúl v lesz, akkor az a két egyenletünk van:

v = s/7

v+10 = s/6

átszorozva:

7v = s

6v + 60 = s


Ezt már könnyű megoldani.


3.)

Most is először el kell nevezni valaminek az ismeretlen dolgokat:

Már eltelt idő: x óra

Ami a napból hátra van: 24-x


24 - x = x · 5/3


Ezt is könnyű már megoldani, ha fel van írva.


Próbáld befejezni mindhármat.

2013. ápr. 18. 23:32
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi sokat segitettél!
2013. ápr. 19. 13:54