Matek 10ikes. Párhuzamos szelők tétele, hasonlóság feladatok valaki? Ha valaki segít írja már le részletesen, hogy mi hogy jött ki


1. Egy 8 m-es jegenyefa árnyéka 2 m. Milyen magas az az antenna, amelynek árnyéka ugyanakkor 24 m?


2. Hányszorosára kell növelni a négyzet oldalait ahhoz, hogy területe 3-szorosára nőjön?


3. Egy háromszög oldalai a=4 cm, b=12 cm és c=12 cm hosszúak. Számítsuk ki, hogy mekkora részekre osztja az fc szögfelező a c oldalt! (fc jelenti a c oldallal szemközti szög szögfelezőjét.) Mennyi a rövidebb rész hossza?


4. Egy földdarab területe az 1:50 000 méretarányú térképen 4 négyzetcentiméter. Mekkora a területe a valóságban?


5. Gergő és Palkó egymáshoz hasonló alakú várat építenek homokból. Hányszor több homok kell Gergő várához, ha az kétszer olyan magas, mint Palkóé?


6. Egy derékszögű háromszög egyik befogója 3-szorosa a másiknak. Milyen arányban osztja az átfogóra bocsátott magasság az átfogót?


2010. febr. 19. 17:49
 1/1 anonim ***** válasza:

1.

Egyenes arányosságot kell felírni:


8/2=x/24 innen x=96m


2.

A területek úgy aránylanak egymáshoz, mint az oldalak négyzetei.


T/3T=(l[1]/l[2])^2


Innen l[2]=gyök(3)*l[1] tehát az eredeti oldalhossz gyök háromszorosa kell


Mindegyik feladatnál ilyen arányosságokat kell felírni. Pl az 5. feladatnál azt kell felhasználni, hogy a térfogatok úgy aránylanak egymáshoz, mint az oldalhosszúságok köbei. A többit próbáld meg megoldani.

2010. febr. 19. 20:41