Szervusztok!
Tudnátok segíteni az alábbi feladatban?
Egy kétjegyű számot megszorozva számjegyeinek összegével eredményül a számjegyek köbeinek összegét kapjuk. Melyik lehet ez a szám?
2013. ápr. 15. 21:03
1/2 BKRS válasza:
Mondjuk az első számjegy a, a második b.
A szám: 10a+b
(10a+b)*(a+b) = a^3+b^3
(10a+b)*(a+b)=(a+b)(a²-ab+b²)
10a+b = a²-ab+b²
b²-(a+1)b+a²-10a = 0
b = ((a+1)±√(a²+2a+1-4a²+40a))/2 = ((a+1)±√(-3a²+42a+1))/2
Na akkor ennek a -3a²+42a+1-nek vagyis 3a(14-a)+1 -nek négyzetszámnak kéne lennie, máshogy nem fog összejönni, hogy b egész legyen,
vagyis
a=3, b=7
a=4, b=8
lenne lehetséges,
amiből valóban 37 és 48 lesz a megoldás ha jól számolom.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a megoldást! :)
2013. ápr. 16. 08:17