Valaki segítsen megoldani ezt a 10. -es matek feladatot?


2x(négyzet)-7x-4

-----------------<(egyenlő)0 ez egy tört

x(négyzet+x-6

Odáig megvan, hogy két féleképpen fel kell irni. Egyszer ugye, hogy a felső plusz also minusz aztán forditva.

Adott az első eset, hogy a felső kisebb 0 az alsó nagyob mint 0. Megoldóképlettel megoldjuk mindkettőt. Jelen esteben a felsőnek 4 , -0.5 az alsónak pedig -3 , 2. Hogyan kell megcsinálni tovább? Valaki segítsen.



2012. dec. 11. 21:29
 1/7 bongolo ***** válasza:

Számláló: 2x² - 7x - 4 = 2(x-4)(x+0,5)

Nevező: x² + x - 6 = (x+3)(x-2)


Érdemes egy számegyenesre felírni a gyököket. Balról jobbra -3; -0,5; 2; 4


−−−−−x−−x−|−−−x−−−x−−−


Aztán a számláló szorzótényezőit fölé kell írni, hogy hol pozitív, hol negatív, és hol nulla:


−−−−−−−−−−|−−−−−−−x+++ (x-4)

−−−−−−−−x+|+++++++++++ (x+0,5)


−−−−−x−−x−|−−−x−−−x−−−


A nevező tényezőit is fel kell írni, de ott a nullát üres karikával jobb jelölni:


−−−−−o++++|+++++++++++ (x+3)

−−−−−−−−−−|−−−o+++++++ (x-2)

−−−−−−−−−−|−−−−−−−x+++ (x-4)

−−−−−−−−x+|+++++++++++ (x+0,5)


−−−−−x−−x−|−−−x−−−x−−−


Ott negatív az egész, ahol páratlan darab − van (persze a legalsó számegyenest nem kell beszámolni!), és ott nulla, ahol x van. Ahol pedig o van, ott nincs értelmezve:


−−−−−o++++|+++++++++++ (x+3)

−−−−−−−−−−|−−−o+++++++ (x-2)

−−−−−−−−−−|−−−−−−−x+++ (x-4)

−−−−−−−−x+|+++++++++++ (x+0,5)


+++++o−−x+|+++o−−−x+++


Vagyis a tört ≤ 0 itt:

-3 < x ≤ -0,5

valamint

 2 < x ≤ 4

2012. dec. 11. 22:01
 2/7 bongolo ***** válasza:
Hát, a gyk.hu jól elrongálta ott, ahol sok mínuszt írtam... sajnos nem látszik jól. Kitalálok valamit...
2012. dec. 11. 22:03
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönöm.
2012. dec. 11. 22:04
 4/7 A kérdező kommentje:
a végeredmény ugyanaz, valószínűleg akkor jó lett .
2012. dec. 11. 22:04
 5/7 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladat videó-klipen:

http://www.youtube.com/watch?v=3aMknufVzmw&feature=plcp

Én vázolni szoktam a görbéket, ebből jobban látom az előjelek egyezőségét.

2012. dec. 11. 22:15
 6/7 bongolo ***** válasza:

Feltettem képként:

[link]

2012. dec. 11. 22:17
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindnekinek
2012. dec. 13. 15:43