Valaki aki okos segítsen megoldani ezt a matek feladatot?!


Mekkora a 12 cm alapú egyenlő szárú háromszög szára, ha az alap és a magasság összege egyenlő a köré írt kör átmérőjével?


Adott: R= a+m

A= 12 cm


2012. szept. 23. 16:03
 1/3 anonim ***** válasza:

b = a√5/4


m = 3

R = 7,5

Mindjárt küldöm a részleteket

2012. szept. 23. 17:18
 2/3 anonim ***** válasza:

Itt a folytatás.


Egy megoldás a sok közül (nem biztos, hogy a legegyszerűbb :-) )


Legyen

a = 12 cm - a háromszög alapja

m - a háromszög magassága

R - a háromszög köré írható kör sugara

Feltétel

2R = a + m

b = ? - a háromszög szára


Az általános képlet szerint

R = abc/4T

mivel

c = b (egyenlő szárú háromszög)

és

T = a*m/2

behelyettesítés után

R = b²/2m

A feltételből

R = (a + m)/2

a kettő egyenlőségéből

b² = m(a + m)

(Megyjegyzés: látszik, hogy ebben az esetben a háromszög szára a magasság és az alappal növelt magasság mértani közepe)


Felhasználva az

m = √[b² - (a/2)²]

összefüggést, behelyettesítés után az adódik, hogy

5a²/4 = 4b²

ebből

b² = 5a²/16

és

b = a√5/4

========


Ezután már minden szükséges méret számítható az

R = b²/2m

és az

m = √[b² - (a/2)²]

képletekkel.


DeeDee

**********

2012. szept. 23. 17:39
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi:)
2012. szept. 23. 17:41