Sziasztok!

Ezt a feladatot nem tudom hogy kéne megcsinálni:

Egy mozdony kerekének sugara 0 celsius fokon 1m.

Mekkora a kerék által megtett fordulatok számának különbsége a mozdony 100 km-es útján a téli(-25 C fok)és a nyári(+25 C fok) időszakban?

És hogy tudom ezt leírni 1 képlettel is ?


2012. szept. 19. 16:49
 1/3 bongolo ***** válasza:

A kerék sugarának a változása lineáris hőtágulás. Vagyis, ha L-lel jelölöm a kerék sugarát:

T0 = 0 °C

L0 = 1 m

L = L0 + α·ΔT·L0

A vas hőtágulási együtthatója valahol ott kell legyen a feladatnál, vagy a függvénytáblában, nagyjából α = 1,6·10^(-5)/°C

ΔT pedig nyáron +25°C, télen -25°C (a T0-hoz (nullához) képest)

Ezekből ki tudod számolni a kerék sugarát télen és nyáron. Azokból kijön a kerület, abból pedig a fordulatok száma 100000 méteren.

2012. szept. 19. 17:51
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

De ezt hogy tudnám 1 képlettel leírni, mert ha megcsinálom akkor kapok 3 pluszt :)

2012. szept. 20. 16:04
 3/3 bongolo ***** válasza:

A kerület:

K = 2·L·π

A fordulatok száma:

n = 100000 / K

A kisebb kerülethez tartozik a nagyobb szám, tehát télen lesz több.


A fordulatok különbsége:

n_tél - n_nyár


Az elejét elkezdem, de nem fejezem be, mert akkor nekem kellene a plusz pontokat kapni...


n_tél = 100000/(2π·(L0-α·25°C·L0))


Írd fel a nyárit is, aztán hozzad egy képletbe a különbségüket. Ha ezt nem tudod megcsinálni, egy plusz pontot se érdemelsz.

2012. szept. 20. 19:54