Megoldjátok a következő Fizika feladatot? (Termodinamika)

Állandó nyomáson nitrogéngázt melegítünk. A nitrogén kétféle fajlagos hőkapacitásának aránya : c(p)/c(v) = 1,4 . Mekkora a gáz által végzett munka és a felvett hő aránya? Mekkora a gáz által végzett munka és a belsőenergia-változás aránya? (megoldások: 0,282 és 0,4)
2012. márc. 18. 22:08
 1/4 anonim ***** válasza:
21%
nem.
2012. márc. 19. 10:24
 2/4 anonim ***** válasza:

Izobár állapotváltozás:


ΔQ = ΔW + ΔU - a felvett hő


ΔW = p*ΔV - az elvégzett munka


ΔU = f/2*n*R*(T₂ – T₁)- a belső energia gáz esetében


Kétatomos gáz esetén: f = 5


ΔQ = p*ΔV + ΔU


ΔQ = p*ΔV + 5/2*n*R*(T₂ – T₁)


ΔQ = p*(V₂ – V₁) + 5/2*n*R*(T₂ – T₁)


V₂/V₁ = T₂/T₁


p*V = n*R*T


p*(V₂ – V₁) = n*R*(T₂ – T₁)


ΔW /ΔQ = p*(V₂ – V₁)/(p*(V₂ – V₁) + 5/2*n*R*(T₂ – T₁)) =

= n*R*(T₂ – T₁)/(n*R*(T₂ – T₁) + 5/2*n*R*(T₂ – T₁)) =

= (T₂ – T₁)/((T₂ – T₁) + 5/2*(T₂ – T₁)) = (T₂ – T₁)/(7/2*(T₂ – T₁)) = 2/7 = 0,2857



ΔW /ΔU = p*(V₂ – V₁)/(5/2*n*R*(T₂ – T₁)) =

= n*R*(T₂ – T₁)/(5/2*n*R*(T₂ – T₁)) = (T₂ – T₁)/(5/2*(T₂ – T₁)) = 2/5 = 0,4


Úgy számoltam, hogy nem vettem igénybe a c(p)/c(v) = 1,4 értéket.


Felhasznált irodalom:


[link]


[link]


[link]

2012. márc. 19. 19:24
 3/4 anonim ***** válasza:

Érvényes:


c(p) = c(v) + R


R = c(p) – c(v)


Kétatomos gáz esetében:


c(v) = 5/2*R


c(p) = 5/2*R + R = 7/2*R


c(p)/c(v) = (7/2)/(5/2) = 7/5 = 1,4


c(v)/c(p) = 1/1,4 = 5/7


ΔU = c(v)*n*(T₂ – T₁)


ΔW = p*ΔV = n*R*(T₂ – T₁) = (c(p) – c(v))*n*(T₂ – T₁)


ΔQ = c(p)*n*(T₂ – T₁)


ΔW /ΔQ = (c(p) – c(v))*n*(T₂ – T₁)/(c(p)*n*(T₂ – T₁)) = (c(p) – c(v))/c(p) =

= c(p)/c(p) – c(v)/c(p) = 1 – 5/7 = (7 – 5)/7 = 2/7 = 0,2857



ΔW /ΔU = (c(p) – c(v))*n*(T₂ – T₁)/(c(v)*n*(T₂ – T₁)) = (c(p) – c(v))/c(v) =

= c(p)/c(v) – c(v)/c(v) = 1,4 – 1 = 0,4



Azt nem tudom, hogy miért a megoldás 0,282 és nem 0,2857. Valamit elszámoltam volna?

2012. márc. 19. 20:24
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Időközben rájöttem, hogy a Robert- Meyer egyenlettel kell megoldani és akkor fel kell használni a fajhőket. Nekem is 0,2857 jött ki. Szerintem nem számoltuk el, ebben a könyvben nekem valamiért minden eredmény eltéréssel jön ki. A gázállandót 8,314-nek vettem. Még egyszer köszönöm a segítséget !
2012. márc. 21. 22:51