MATEK! Mit kell írni az 'x' és az 'y' helyére?

hogy osztható legyen 15-tel: 5x327y? hogy osztható legyen 12-vel: 5x327y? El is kéne magyarázni mert nagyon nem értem!!

2013. ápr. 9. 19:34
 1/2 BKRS ***** válasza:
100%

osztható legyen 15-tel: 5x327y

y az 0 lehet vagy 5 és 5+x+3+2+7+y osztható kell hogy legyen 3-mal.

vagyis 17+x+y osztható kell hogy legyen 3-mal.

Ha y=0 akkor x lehet 1,4,7

Ha y=5 akkor x lehet 2, 5, 8


osztható legyen 12-vel: 5x327y

3-mal oszthatónak kell lenni a számjegyek összegének és 4-gyel az utolsó két számjegynek,

vagyis 7y 4-gyel osztható kell, hogy legyen

y lehet 2 vagy 6

Ha y=2 akkor 5+x+3+2+7 +2 = 19+x ami akkor osztható 3-mal, ha x az 2, vagy 5 vagy 8

Ha y = 6 akkor 5+x+3+2+7 +6 =23+x ami akkor osztható 3-mal, ha x az 1 vagy 4 vagy 7

2013. ápr. 9. 19:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm gyors válaszodat! :)
2013. ápr. 9. 20:31