Hogyan lehet megoldani ezt a matekfeladatot?


Bizonyítsd be, hogy az 1(n)+2(n)+3(n)+4(n) akkor és csak akkor osztható 5-tel, ha az n természetes szám nem osztható 4-gyel.

1(n)--> 1 az n-edikenk.

Csak nem tudtam másképp jelölni.

A válaszokat előre is köszönöm!



2013. ápr. 7. 17:48
 1/2 anonim ***** válasza:
2013. ápr. 7. 18:15
 2/2 bongolo ***** válasza:

Másik megoldás teljes indukcióval:


Nézzük meg n=1, 2, 3, 4-re:

z₁ = 1+2+3+4 = 10

z₂ = 1+4+9+16 = 30

z₃ = 1+8+27+64 = 100

z₄ = 1+16+81+256 = 354

Tehát az első 4 n-re igaz.


n-re:

z = 1 + 2ⁿ + 3ⁿ + 4ⁿ

Tegyük fel, hogy ezekre is igaz.


n+4-re:

1 + 2ⁿ·2⁴ + 3ⁿ·3⁴ + 4ⁿ·4⁴

  2⁴ = 16

  3⁴ = 81

  4⁴ = 256

= (1 + 2ⁿ + 3ⁿ + 4ⁿ) + (15·2ⁿ + 80·3ⁿ + 255·4ⁿ)

= z + (15·2ⁿ + 80·3ⁿ + 255·4ⁿ)

Mivel a zárójelen belüli rész osztható 5-tel, ezért az egész összeg akkor és csak akkor osztható 5-tel, ha z osztható.


Kész.

2013. ápr. 7. 22:42