Hogyan oldanád meg ezt a geometriai feladatot? Egy háromszög magasságvonalainak a hossza 5,6 és 7 cm. Szerkeszük meg a háromszöget!

És még valami! Van-e általános megoldása a feladatnak m1, m2, m3 magasságvonalakra nézve?

2013. ápr. 6. 11:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Itt részletesen leírtam:

[link]

Remélem te is megérted.

2013. ápr. 6. 15:35
 2/6 anonim ***** válasza:

Drága Zsiga!

Úgy tűnik, felétek már kitört a tavasz, s annak fárasztó hatása felelős az apró olvasási tévedésért. :-))


DeeDee

**********

2013. ápr. 6. 20:00
 3/6 A kérdező kommentje:

1-esnek:


Köszönöm a készséges válaszodat, amiből megértettem, hogyan lehet súlyvonalakból háromszöget szerkeszteni. Óvatos megjegyzésem csupán annyi, hogy engem a magasságvonalakból történő szerkesztés menete érdekelne!


A válaszod azonban így is hasznos volt a számomra!

2013. ápr. 7. 08:01
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha az a, b, c oldalakhoz tartozó magasságok rendre m_a,m_b,m_c, akkor a*m_a=b*m_b=c*m_c (hiszen mindegyik szorzat a terület kétszerese). Innen átrendezéssel azt kapjuk, hogy a háromszög oldalainak aránya megegyezik a magasságok reciprokainak az arányával. Ezt kétszer alkalmazva következik, hogy ha a magasságokból (mint oldalakból) háromszöget szerkesztünk, és ennek az új háromszögnek a magasságait tekintjük, akkor azok aránya megegyezik az eredeti háromszög oldalainak arányával.


Következésképpen: a magasságvonalakkal mint oldalakkal szerkesztett háromszög magasságvonalaiból szerkesztett háromszög hasonló az eredeti háromszöghöz.


Így a szerkesztés menete:

1. Megszerkesztük az m_a,m_b,m_c oldalú háromszöget.

2. Megszerkesztjük ennek a háromszögnek a magasságvonalait. Legyenek ezek mondjuk m'_a,m'_b,m'_c.

3. m'_a, m'_b, m'_c oldalakkal háromszöget szerkesztünk.

4. Az így kapott háromszöget arányosan felnagyítjuk úgy, hogy a magasságai m_a,m_b,m_c hosszúak legyenek.

(Ezt megtehetjük úgy, hogy az m'_a,m'_b,m'_c oldalakkal szerkesztett háromszögnek megkeressük az m'_a oldalhoz tartozó magasságát, legyen ez mondjuk m''_a. Ekkor m''_a és m_a aránya adja a hasonlóság arányát.)

2013. ápr. 7. 09:59
 5/6 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as!


Köszönöm a megoldást, amely számomra nem csak hasznos, hanem sokat tanultam is belőle!


Viszonzásként kellemes, vidám, szép tavaszi napokat kívánok!

2013. ápr. 7. 11:50
 6/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat! A fenti válaszom nem a 3-asnak szól (mert az én vagyok!), hanem a 4-esnek! Mégpedig ismételt köszönettel!
2013. ápr. 7. 11:53