Tudna segíteni valaki matek háziban? (több feladatról is szó van, főként egyenletek)


1) az egyenletet az egész számok halmazán kell megoldani: 2^x + 2^x+2 + 2^x-1 = 11


2) az iskolai büfében már csak 8 különböző sütemény van. Alex, Bíbor, Csenge, Dzsenifer és Emil választ ezekből egyet-egyet...hányféleképpen tehetik ezt meg?


3) az egyenletet a valós számok halmazán kell megoldani:

0 = -(x+2)² + 1


4) az egyenletet a valós számok halmazán kell megoldani:

x+4/3 = 2x+1/x


5) fel kell írni egy olyan másodfokú egyenletet, amelynek gyökei -5 és 7!


+1) egy versenyen 12-en vesznek részt, de csak az első hármat rangsorolják. hányféleképpen alakulhat ki a végső sorrend? itt a megoldás 9 lesz?


előre is köszönöm annak, aki segít bármelyik feladatban!


2013. ápr. 1. 15:29
 1/7 anonim ***** válasza:

5,

legyen a=1

(x-x1)(x-x2)=0


x^2 -7x+5x-35=0


-> x^2-2x-5=0

2013. ápr. 1. 15:37
 2/7 anonim ***** válasza:
hoppá a végén 35 helyett 5-t írtam bocsi :D
2013. ápr. 1. 15:37
 3/7 anonim ***** válasza:
A 6. kérdésre: Az első helyen lehet: 12 versenyző, a második helyen 11 (aki már megnyerte, az nem lehet második), a harmadik helyen 10 (aki első vagy második, az nem lehet harmadik), tehát a variációk száma: 12 * 11 *10 = 1320.
2013. ápr. 1. 15:49
 4/7 anonim ***** válasza:

1)


Átalakítod a hatványkitevőket a tanult (meg kellett volna tanulni) azonosság alapján:


2^x + (2^2 * 2^x) + (2^-1 * 2^x)=11


Kiemelsz 2^x -et:


2^x * (1 + 4 + 1/2) = 11


Zárójelben összevonsz:


2^x * 11/2 = 11


Osztasz 11/2 -el:


2^x = 2


Kiírod a jobb oldalon a hatványkivetőt:


2^x = 2^1


Ezt szépen leírod utána: mivel az exponenciális függvény szigorúan monoton növekvő, ezért a hatványalapot elhagyhatjuk:


x = 1

2013. ápr. 1. 16:35
 5/7 anonim ***** válasza:

2)


Kombinatorika, ismétlés nélküli variáció:


n=8, k=5, képlet alapján kiszámolva 6720 a megoldás.


Ha ezt nem tanultátok, akkor meg józan ésszel:


Első ember ugyebár nyolcat választhat, a következő már csak hetet, mivel az első elvitt egyet, és így tovább, vagyis:


8*7*6*5*4=6720

2013. ápr. 1. 16:43
 6/7 anonim ***** válasza:

3)


Hát ez nem nagy dolog, meg kell mondani a két függvény hol metszi egymást (igen, a nulla is függvény, mégpedig egy nulladfokú, ábrázolni pedig úgy kell, hogy az y tengelyre merőlegesen húzol egy egyenest a nulla értéknél, vagyis ez megegyezik az x tengellyel, vagyis a zérushelyet kell megkeresnünk)


Ezt lehet ábrázolva, majd szemmel le kell olvasni a két értéket (más esetlen lehet egy vagy akár nulla is), vagy algebrai úton is:


Elvégzed a négyzetre emelést ( (a+b)^2 azonosság):


-(x^2+4*x+4)+1=0


Zárójelet kibontod:


-x^2-4x-4+1=0


Összevonsz:


-x^2-4x-3=0


(ha zavar az x előtti mínusz, akkor lehet szorozni -1 -el)


Ezután pedig a másodfokú egyenlet megoldóképletét alkalmazva:


a=-1

b=-4

c=-3


x1,x2 = (-(-4) +- gyök( (-4)^2 - 4*(-1)*(-3) )) / 2*(-1)


x1,x2 = ( 4 +- gyök( 16 - 12 ) ) / -2


x1,x2 = ( 4 +- gyök( 4 ) ) / -2


x1,x2 = ( 4 +- 2 ) / -2


x1 = 6 / -2 = -3

x2 = 2 / -2 = -1

2013. ápr. 1. 16:55
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a megoldásokat és a segítséget.
2013. ápr. 1. 17:36