Nem értem ezt a szöveges feladatot van ötletetek?


Dani egy termoszban levő 200 g tömegű és 20 C0 hőmérsékletű vízhez, 100 g tömegű és 80 C0 hőmérsékletű melegebb vizet öntött. A termikus egyensúly beállta után megmérte a víz hőmérsékletét. Ezután kíváncsiságból fordítva járt el el: a termoszban levő 100 g tömegű és 80 C0 hőmérsékletű melegebb vízhez öntötte a 200 g tömegű és 20 C0 hőmérsékletű hidegebb vizet. Azt tapasztalta, hogy az egyensúlyi hőmérséklet más lett, mint az első esetben. Mivel magyarázható ez az eltérés? A gondolatmenetet igazoljátok számítással is! (Tekintsétek úgy, hogy kezdetben a termosz mindkét esetben termikus egyensúlyban volt a benne lévő vízzel.)


(C0=Celsius fok csak itt nem lehet jellel írni)Aki segít annak természetesen megy a zöld kéz:)



2013. márc. 25. 14:53
 1/2 bongolo ***** válasza:

A termosz falát is fel kellett melegíteni az első esetben, illetve le kellett hűteni a másik esetben.


A víz fajhőjét jelölöm cv-vel, a termoszét ct-vel

A termosz tömege mt

A közös hőmérséklet T


Első eset: (termosz hideg, 200 g hideg víz, 100 g meleg)

cv·200g·(T-20°C) + ct·mt·(T-20°C) = cv·100g·(80°C-T)

cv·200·T - cv·200·20 + ct·mt·T - ct·mt·20 = cv·100·80 - cv·100·T

T·(200·cv + ct·mt + 100·cv) = 4000·cv + 20·ct·mt + 8000·cv

T = (12000·cv + 20·ct·mt)/(300·cv + ct·mt)


Második eset: (200 g hideg víz, 100 g meleg, termosz meleg)

cv·200g·(T-20°C) = cv·100g·(80°C-T) + ct·mt·(80°C-T)

cv·200·T - cv·200·20 = cv·100·80 - cv·100·T + ct·mt·80 - ct·mt·T

T(200·cv + 100·cv + ct·mt) = cv·4000 + cv·8000 + ct·mt·80

T = (12000·cv + 80·ct·mt)/(300·cv + ct·mt)


Ez az utóbbi nagyobb, hisz 20·ct·mt helyett 80·ct·mt van a számlálóban.


[megjegyzés: AltGr 5-tel tudsz ° jelet írni]

2013. márc. 25. 18:22
 2/2 A kérdező kommentje:
kösziii ment a zöld kéz:))
2013. márc. 25. 18:30