Hogyan kezdjem el ezt a két szöveges feladatot? (matek -10-es anyag)


Sziasztok!


Fogalmam sincs arról, hogy hogyan kezdjem el ezeket a feladatokat. Valaki tudna segíteni?

Legjobb lenne, ha egy másodfokú egyenlethez lyukadnánk ki..


1. feladat:

Két kockát egymásra helyezünk. A kockából épült toronynak a magassága 1,7 m és a térfogata 1,853 m^3. Mekkora a két kocka oldalainak a hossza?


2. feladat:

Egy szobában több sor van és minden sorban ugyanannyi szék található. Ha 3-mal több széket rakunk minden sorba és a sorok számához hozzáadunk kettőt, akkor 480 székünk lenne az eredeti 364 helyett. Hány sor van ebben a szobában?


Valaki segítene levezetni? (nem kell végig, csak, hogy legalább el tudjak indulni valamerre..)


2013. febr. 14. 16:42
 1/8 anonim ***** válasza:

1. feladat:

egyik kocka oldala: x méter

másik kocka oldala: y méter


x+y=1,7 --> y=1,7-x


V = x*x+y*y = x*x+(1,7-x)*(1,7-x) = x^2+2,89-3,4x+x^2 = 2x^2-3,4x+2,89


tehát:

2x^2-3,4x+2,89 = 1,853

2x^2-3,4x+1,037 = 0


másodfokú megoldóképlettel kijön, hogy:

x1 = 1,302 m -> y1=0,398 m

x2 = 0,398 m -> y2=1,302 m


2.feladat:

x = sorok száma

y = székek száma egy sorban -> x*y = a terem székeinek száma (364 db)


x*y = 364 -> y = 364/x

(x+2)*(y+3) = 480 -> x*y+3*x+2*y+6 = 480


az egyenletbe x*y helyére behelyettesítjük a 364-et és y helyére a 364/x -et


364 + 3*x + 2*364/x + 6 = 480

3x+728/x = 110 //beszorzunk x-el

3x^2+728 = 110x

3x^2-110x+728 = 0


másodfokú megoldóképlettel:

x1 = 28 -> y1 = 13

x2 = 8,666666 nem jó megoldás, mivel nem egész szám (sorok száma csak egész lehet)

2013. febr. 14. 17:17
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2013. febr. 14. 17:20
 3/8 A kérdező kommentje:

V = x*x+y*y = x*x+(1,7-x)*(1,7-x)


ezt elmondanád, hogy miért?

2013. febr. 14. 17:21
 4/8 A kérdező kommentje:
áhh, meg van látom! :D kicsit szét vagyok csúszva!
2013. febr. 14. 17:23
 5/8 anonim ***** válasza:

nemááár, rossz az a feladat, mert a térfogat az x*x*x, a négyzet térfogata x*x

jó hogy észrevetted, hasonlóképpen meg tudod csinálni, csak nem négyzeten van az x és y, hanem a köbön

2013. febr. 14. 17:25
 6/8 A kérdező kommentje:

De akkor mi lesz az ynal?


Leírnád úgy is?:)

2013. febr. 14. 17:27
 7/8 anonim ***** válasza:

V = x*x*x+y*y*y = x*x*x+(1,7-x)*(1,7-x)*(1,7-x) = x^3+4,913-8,67x+5,1*x^2-x^3 = 5,1*x^2-8,67x+4,913


tehát:

5,1*x^2-8,67x+4,913 = 1,853

5,1*x^2-8,67x+3,06 = 0


másodfokú megoldóképlet:

egyik kocka oldala: 0,5 másiké: 1,2

2013. febr. 14. 17:39
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi! :)
2013. febr. 14. 17:42