Valaki segítene megoldani 3 kémia feladatot (9. anyag)?


A helyzet az, hogy csütörtökön dolgozatot írok, mert ma nem írtam meg, 3 órát betegség miatt hiányoztam. Ilyen számolós feladatokat vettek, abból írtak ma is. Hiába próbáltam egyedül megoldani, nem ment. És szeretnék gyakorolni. Hiába van előttem a többiek megoldott feladatai, nem elég hogy csak "átmásoljam" egy másik feladathoz és behelyettesítsem, kéne mellé egy kis magyarázat. Ilyen tömegkoncentrációs, anyagmennyiség koncentrációs, tömegszázalékos, anyagmennyiséges feladatok. Remélem segít majd valaki.

A feladatok:

1.) 60 g NaOH-ból 800cm3-es oldatot készítünk. Hány mol/dm3-es és hány g/mol-os lesz az oldat?

2.) 600 g 12m/m%-os oldatban hány g a só, hány g a víz?

3.) 60 g H2SO4-ből hány g 12 m/m%-os oldatot lehet készíteni?

A képleetek, amiket használni kell/lehet: n=m/M; m/m%=moa/mo*100; C=noa/Vo; Cm=moa/Vo; m1(%1)+m2(%2)=(m1+m2)*(%3)


2012. jan. 17. 18:56
 1/4 bongolo ***** válasza:
100%

Azt tudod, mi az a mol?

1 mol az 6·10^23 darab molekula, és van ennek a számnak egy trükkje: ha 1 molekula molekulasúlya monjuk 63, akkor 1 mol (tehát 6·10^23 darab) belőle pontosan 63 gramm.


1) NaOH:

A Na atomsúlya 23, az oxigéné 16, a hidrogéné 1 (ezeket az adatokat a periódusos rendszer táblázata tartalmazza), akkor mindez együtt lesz a NaOH molekulasúlya: 23+16+1=40.


Hivatalosan mértékegysége is van az atomsúlynak illetve molekulasúlynak: 40 g/mol, hiszen 1 mol belőle éppen annyi gramm.


Szóval NaOH = 40 g/mol

Ha van 60g ebből, akkor az 60/40 = 1,5 mol (egyszerű arányosság).

800 cm³ = 0,8 dm³, vagyis az oldat 1,5/0,8 mol/dm³-es töménységű, ami 1,875 mol/dm³.


Hogy hány g/mol-os az oldat, azt nem értem. Mi lett a többiek ereménye? 40 g/mol? Ha kevesebb, akkor bizonyára átlagos molekulasúlyt számoltak, de azt nem kavarom be addig, amíg ki nem derül, hogy kell.


2) m/m tömegszázalékot jelent, tehát 12 m/m% jelentése: 12 g oldott anyag van 100 g oldatban.

Ha 600g oldatunk van, akkor abban 600·12/100 gramm oldott anyagunk (tehát só) van, ami egyébként 72g. A többi (528g) a víz.


3) Itt is csak ugyanazt kell tudni kémiából, mint az előző feladatnál, utána már csak tiszta százalékszámítás (szóval matek).

A 60g itt az oldott anyag, vagyis az a 12%. Akkor pedig a 100% így számolható: 100/12·60 = 500.

(Elemi belegondolással: Ha 12% az 60g, akkor 1% a 12-ed része, vagyis 5 g, és akkor 100% 500g lesz.


Most nem volt kérdés, de az oldatot úgy lehet csinálni, hogy a H2SO4-hez hozzáöntesz (500-60)=440g vizet.

2012. jan. 18. 14:30
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1.) A koncentráció 60g/800 cm³ lesz, ami annyi mint:


60g/800 cm³ = 60/800 = 0,075 g/cm³ = 0,075g/(0,001dm³) = 75 g/dm³


M(NaOH) = 39,99711g/mol


39,99711g NaOH ... ... 1 mol

60 g NaOH ... ... x mol


x = 60*1/39,99711 = 1,5 mol


800 cm³ = 0,8 dm³


Anyagmennyiség-koncentráció, molaritás, cB, mol/dm³


Egy dm³ oldatban (V₀) lévő, MB moláris tömegű oldott anyag mólokban kifejezett kémiai anyagmennyisége (nB):


cB = nB/V₀


cB = 1,5/0,8 = 1,875 mol/dm³


Moltömeg számító:


[link]


Koncentráció:


[link]


Nem vettem észre, hogy közben bongolo már megválaszolta amíg számolgattam. Akkor csak kiegészítésként.

2012. jan. 18. 15:07
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Nagyon sokat segítettek, még ha nem is az én képleteimet használtátok, így is megértettem és könnyebben megy mint eddig. Nagyon sokat segítettetek, nagyon hálás vagyok! Ezek alapján még gyakorlok ma, és holnap dolgozat előtt átnézem majd! Köszönöm!
2012. jan. 18. 15:32
 4/4 bongolo ***** válasza:

A te képleteidet hsználtuk, csak nem írtuk oda, hogy ez meg az melyik képlet.


Valójában egyébként én úgy gondolom, hogy (néhány dologtól eltekintve) TILOS bemagolni képleteket, jobban jár az ember, ha a logikát jegyzi meg. A képletet ugyanis elfelejti, ha nem tudja, mi van mögötte. Ezek meg olyan viszonylag egyszerű, józan paraszti ésszel kikövetkeztethető dolgok, hogy kár lenne nem megpróbálni megérteni a lényegüket.


Egy képlet kivételével mindegyiket használtuk. Az az egy ez volt:

Cm = moa/Vo

Vagyis az oldat tömegkoncentrációja. Oldott anyag tömege (g) osztva az oldat térfogatával (dm³).


Azt a kérdést viszont még mindig nem értem, ami a g/mol-ra vonatkozott. Mit írtak rá a többiek?

Olyan fogalom szokott lenni, hogy "molalitás" (nem írtam el, nem "molaritás", hanem l-lel középen is, "molalitás), ami azt jelenti, hogy hány mol oldott anyag van 1 kg oldószerben feloldva. A feladatban kérdezett g/mol mértékegység ennek nagyjából a reciproka lehet, de kétlem, hogy az.


Szóval kérdezd meg a többiektől, mit kell g/mol-ként kiszámolni, és írd meg nekünk is.

2012. jan. 18. 16:42